YAHYA KEMAL BEYATLI
ÂHESTE ÇEK KÜREKLERI
Âheste çek kürekleri mehtâb uyanmasın
Bir âlem-i hayale dalan âb uyanmasın
Âğuş-i nev-baharda hâbidedir cihan
Sürsün sabah-ı haşre kadar hâb uyanmasın
Dursun bu musiki-i semâvi içinde sâz
Ley'li tarabda bir dahi mızrap uyanmasın
Ey gül sükûta varmayı emreyle bülbüle
Gülşende mest-i zevk olan ahbap uyanmasın
Değmez Kemal uyanmaya ikmal-i ömr üçün
Varsın bu uykudan dil-i bitâp uyanmasın.
Sezai Ekinci5December 15, 2014, 11:14
REPLİKLER
Bande A Part
-konusacak birseyimiz yoksa bir dakika sessiz kalalim.
+bazen cok salak oluyorsun.
-bir dakika sessizlik uzun olabilir ama gercek bir sessizlik dakikasi sonsuza dek surer.
Sezai Ekinci5December 1, 2014, 12:15
SOHBET
Buradan sohbet etmemiz mümkündür.
Sezai Ekinci5November 30, 2014, 9:50
BARRY LYNDON

Barry Lyndon, 1975 Birleşik Krallık-ABD ortak yapımı dramatik dönem filmdir.

Stanley Kubrick'in yönettiği, senaryosunu yazdığı ve yapımcılığını üstlendiği bu tarihi film, İngiliz edebiyatının unutulmuş yazarlarından William Makepeace Thackeray'ın 1844 yılında yazdığı The Luck of Barry Lyndon (Barry Lyndon'ın Talihi) adlı pikaresk romanından yine bizzat Kubrick tarafından uyarlanmıştı. 18. yüzyıl Avrupasında patlak veren Yedi Yıl Savaşları sırasında geçen film, İrlandalı bir serüvenci olan genç Redmond Barry (Ryan O'Neal)'nin savaşlara katıldıktan sonra soylular arasına girmesini, yükselişini, servete kavuşmasını, dul bir soyluyla evlenerek Barry Lyndon adını alışını, sonra da hırslarına yenilerek yeniden sefalete düşmesini anlatmaktadır.

Kubrick, genç Redmond Barry'nin nasıl Barry Lyndon olduğunun öyküsünü anlattığı bu filminde, Fransız Devrimi öncesinde Avrupa soylularının amaçsız yaşam tarzlarına, yapay değer yargılarına ve yozlaşmış ahlâk anlayışlarına eleştirel bir bakış atarken, hırslı serüvenci Barry Lyndon'un kişiliğinde, ileride ortaya çıkacak ve aristokrasinin yerini alacak olan fırsatçı bir yeni sınıfın, yani burjuvazinin haberini vermektedir. Film olağanüstü görsel anlatımı, dekor ve kostümleri ile ön plana çıkmaktadır.

Zengin dekor ve kostümlerle kusursuz bir 'klasik film' yapma isteği içinde olan Kubrick, dönemin ünlü tablolarını andıran bazı görüntüleri doğallıktan uzaklaşmadan elde edebilmek amacıyla, mum ışıklarıyla aydınlatılmış iç mekan çekimlerinde yapay durabileceğini düşündüğü elektrik ışığını kullanmayarak, Alman Carl Zeiss firmasıyla işbirliğine gitmiş ve firmanın NASA için özel olarak ürettiği, f/0.7 diyafram açıklığına sahip dünyanın en hızlı objektiflerini getirttirerek bunları çekimlerinde kullanmıştı. Kubrick yönetmenliğe geçmeden önce fotoğrafçılık ve foto muhabirliği de yapmıştı ve teknik ayrıntılara çok önem veriyordu. Stanley Kubrick'in 1975'te sinema makinist(leri)ne yazdığı ve salonda filmin projeksiyonunun nasıl yapılması gerektiğini tarif eden detaylı bir talimat mektubu[6] yönetmenin ne kadar titiz bir mükemmeliyetçi olduğunu göstermektedir.

Yapay duracağı gerekçesiyle spot ışık kullanmayı reddeden Kubrick, gerçekten mum ışığında çekilmiş bu sahnede Carl Zeiss firmasının NASA için özel olarak ürettiği, f/0.7 diyafram açıklığına sahip dünyanın en hızlı objektiflerini kullanmıştı.
Üç yıllık ayrıntılı bir ön hazırlık döneminin sonunda çekimleri de yaklaşık 1 yıl süren bu üç saatlik destansı film ABD ve İngiltere'de gişede beklenen başarıya erişemezken, Fransa'da gişe rekorları kırmıştı. Çevrildiği yıllarda değeri pek de anlaşılamayıp Kubrick filmografisi içinde önemsiz bir konuma itilen film, şimdilerde Kubrick'in en iyi filmleri arasında sayılmaktadır.

Barry Lyndon, sinematografi, müzik, sanat yönetimi, dekor ve kostüm tasarımı dallarında 4 Oscar ödülünün yanında, En İyi Yönetmen ve sinematografi dallarında BAFTA ödüllerini de kazandı. Film toplamda 13 ödül ve 11 adaylığa layık görüldü. Time dergisi varoluşçu bir anti-epik film olarak nitelendirdiği filmi, 1923'ten beri eleştirdikleri en iyi 100 film seçkisi içine almıştır.(Kaynak:wikipedia)

İyi Seyirler
1


2


3
Sezai Ekinci5November 30, 2014, 4:35
NAZMİ ZİYA GÜRAN
Türk sanat tarihinde bir dönüm noktası ve Batıya açılan bir pencere niteliği taşıyan 14 Kuşağı’nı en iyi temsil eden sanatçı olan Nazmi Ziya, Türk resminde öncesi olmayan izlenimcilik (empresyonizm) gibi bir akımın en tipik temsilcisi ve Türk resminin gelişiminde önemli katkıları olmuş bir sanatçı olarak bu günün sanatçılarına da bir çok yönü ile örnek teşkil eden bir isimdir.

Sanatçı Hakkında Detaylı Bilgi İçin Ulaşabileceğiniz döküman:
https://drive.google.com/file/d/0Bxq9iQDM7jJaUWJtcUhydC01b3M/view?usp=sharing

Sezai Ekinci5November 30, 2014, 1:49
19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29
Sezai Ekinci
Toplam İletisi:375