CİNAYETİ KİM İŞLEDİ
21/07/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 3766 |    Ters Dizgi
Oyunun adı: Cinayeti Kim İşledi?
Senaryo: tutunamayanlar
Oyuncular: tutunamayanlar forum üyeleri
Süre: Yok
Müzik: Eleni Karaindrou
Eleni Karaindrou - To Vals Tou Gamou


ÇİNAYETİ KİM İŞLEDİ

Pansiyonun Dıştan Görünüşü


Pansiyonun Lobisi


Pansiyonun Yemek Salonu (En alt katta yer alıyor)


Pansiyona ait fotoğraflar sadece oyunu daha iyi canlandırmak için kullanılmıştır. pansiyona ait ayrıntılar delil, yada suçlama unsuru olamaz.

VE OYUN

Açıklama: Üçüncü sınıf bir Pansiyon, ve bu Pansiyonun daimi sakinleri, bir sabah uyanıp hep birlikte yemek yedikleri en alt katta bulunan yemek yeme salonuna geliyorlar ve birde görüyorlarki salonun ortasında yüzüstü yatan bir kadın cesedi. Herkes şaşkın......Kimse dışarıya çıkartılmıyor, ve Cinayeti çözmesi için bir Komser görevlendiriliyor. Herkes suçu bir birine atmaya çalışıyor. Bu gergin atmosferde daha nice sırlar ifşa oluyor....Bakalım komserimiz Cinayeti işleyeni bulabilecekmi? ve İzleyiciler bakalım doğru tahminde buluna bilecekmi?

*Bir karakter yazdıktan sonra başka bir karakter yazana kadar aynı karakter yazamaz.
*Fotoğraflar oyundaki kahraman kimliklerine aittir. fotoğraflardan yola çıkılarak suçlamalar savunmalar yapılabilir.
*Oyuncular karakterlere uygun davranmalıdırlar.
*Cinayetin işlendiği 24 saat içinde herkes pansiyonda idi.
*Cinayet gece işlendi
*Karakterler hepsi tek kişilik odada kalıyor. Odalar ikinci ve Üçüncü katlarda.
*Pansiyon giderlerinde sorun olduğundan bir aydır otelin en alt katındaki tuvalet kullanılıyor.
*tutunamayanlar cevaplar oyunu zorlayacak bir hal alacak olursa cevaplara müdahale eder.
*Her karakteri temsil eden bir üye olmakla birlikte, diğer üyelerde o karakterin ağzından diyaloglar yazabilirler, ancak karakterin esas kişisi yazdıklarınızı değiştirme hakkına sahiptir.
*Fotoğraflar İnternetten gelişigüzel bulunmuştur. Gerçek kişileriyle ilgisi yoktur.
*Cinayeti işleyen bizce belirlenip daha sonra komser i oynamak isteyen "asıl" arkadaşa cinayetin ayrıntıları verilecektir. Cinayeti işleyene "asıl kişisine" cinayeti nasıl işlediği anlatılıp, bazı ipuçları yazması sağlanacaktır.
*Bu oyunca cinayetin çözülmesinin yanında kişi karakterleri analiz etme, meslekler ve bunlara ait sosyal çıkarımlarımız, Edebi diyaloglar olmasını ümit ediyoruz.


Nihat:

45 yaşlarında, deneyimli bir komser. Cinayet vakalarında bu güne kadar çözüme kavuşturamadığı olmadı. İki kızı var birisi 5 diğeri 7 yaşında. İyi bir baba, iyi bir eş, öğrencilik yıllarında satranç turnuvalarında aldığı ödüller var. Hiç rüşvet almadı, Akademiyi birincilikle bitirdi.

Müjgan:

35 yaşlarında, Büyük şehre onsekiz yaşında gelin olarak gelmişti. Eşi alkolikti ve sonradan birde kumar alışkanlığı başlamıştı, Hergün kocasından dayak yiyen Müjgan buna ses çıkaramasada, eşi kumarda kaybettiklerini karşılamak için Müjganı pazarlamaya çalışınca müjgan o an elinde olan tencere ile eşinin kafasına vurarak evi terk etti. Birkaç gece dışarıda kaldı, bir gece yol kenarında ne yapacağı belirsiz şekilde beklerken duran bir aracın camından hadi gel diyen sese bir emirmiş gibi uydu ve gitti, böyle başladı hayat kadınlığı.

Ramin:

26 yaşında ıraklı bir mülteci, Üç yıldır bu pansiyonda kalıyor, Gündüzleri işportacılık yapıyor (Saat, Kaçak sigara, Bıcak,cep telefonu, tırnak makası ne olursa satıyor). ABD nin Irak’ı işgalinden sonra korkmuş ve Türkiyeye gelmişti. Ailesini en son 6 ay önce aramıştı. İnternette haberleri çıkan ABD askerlerinin köpekleri tarafından ısırılan kadın Ramin in halasının kızı.

İbrahim:

60 yaşlarında, Musevi asıllı bir tefeci olan İbrahim, çok zengin olmasına rağmen bu pansiyonda yaşıyor çünkü Acil ve yüksek faizli paraya ihtiyacı olanlar ancak bu tip pansiyonlarda konaklar. Bekar, kibar konuşuyor, hiç kimse kızdığını görmemiştir sakin görünür hep, okul yaptırma derneklerine arasıra para yardımında bulunur. Ermeni olan babası Musevi olan annesini kendisi küçükken terk etmişti. Musevi cemaatlerinden aldıkları yardımlarla geçinmişlerdi. Annesinin daha sonradan edindiği sevgilisi bir gün eve geldiğinde annesini kıskanmış adamın ayakkabısının içine jilet koymuştu.

Durmuş:

Köyde arazileri olmadığı için mevsimlik iççi olarak değişik illerde çalışmış, daha sonra büyük şehre gelmiş iş aramış ve en son bu işi bulmuş. Uzun yıllardır bu pansiyonda çalışıyor (yakacak, temizlik vs). Bütün kadınlara abla, bütün erkeklere beyefendi diye hitap ediyor. Sigara içmiyor, para konusunda pansiyon sahibi çok kez sınamış ve para konusunda Durmuş a güvenebileceğini biliyor. İlkokul mezunu, hesap kitap işlerinden çok anlamıyor, aldığı maaşın içinden iki elli lira ayırıp gerisine altın alıp içliğinin içine diktiği gizli cepte saklıyor. Bir gün çarşıya çıkmış geldiğinde yemek masasında oturan Müjgan’a yeni nesil kızların çok açık seçik giyindiğini, kıyametin yaklaştığını anlatınca herkesi güldürmüştü.

Nazmi:

47 yaşında,

Kadın yastığımın arasında sakladığım ondörtlüye koyduğum adın…
Ah çeksem patlayacak
Duvara düşmüş gölgemde sağ yanımı saklayacak
Pansiyonun kirli duvarına bir parça kan
Cesaretime bir parça günah sıçrayacak…

hala yarım olan pansiyon şiirini tamamlayınca, öleceğini düşünüyor, daha önce yayınladığını bir şiir kitabı sadece 37 adet satmış olmasına rağmen öldükten sonra anlaşılacağını düşünüyor. Muhasebe okurken okulu yarıda bırakmıştır. Ailesi Maraşın bir köyünde çiftçilikle geçiniyor. Geçimini yayın evlerine tasnif yaparak sağlıyor. Hiç espiri yapmamakla birlikte yapılan espirilere hafif gülümsüyor. Bir keresinde pansiyon ücretini geciktirdiği için ücreti isteyen pansiyon sahibine Bir şair gururlu olur borçlu adamın gururu olmaz demiş gidip saatini satmış ve pansiyon ücretini hemen ödemiştir.

İlgün:

40 yaşlarında, ailenin en küçük kızı idi. Lisede okurken okulun en popüler kızı idi, bu derslerinin çok iyi olmasında değil okulun en güzel kızı olmasındandı. Okula sonradan gelen daha güzel bir kızın gelmesiyle popülerliği azalan İlgün bir gün kızın çantasının içine fare koymuş, kızın arkasırasında otururken bir gün çiletle yere eğilip kızın etek dikişlerini kesmiş onu rezil etmiştir. Babası Market işletiyordu, maddi durumları o zamanlar iyi olsada sonradan iflas etmişlerdi. Bir yük gibi olan İlgünü isteyen ilk erkeğe vermek istemişsede ailesi, çocuğun kaba saba tavrı ve maddi durumunun çok iyi olmamasından İlgün düğün gecesi kaçmıştır. İki yıldır bu pansiyonda kalan İlgünü, haftada bir, Son model bir mercedes gelip pansiyondan alır ve gidersede son dört aydır, İlgünü; Eski bir opel Vectra almaktadır. Ve artık iki haftada bir gelmektedir İlgünü almaya gelen araç.


Semra: Maktul

23 yaşında sarışın bir kız. Pansiyonda birbuçuk aydır kalıyor. İstanbula şarkıcı olmak için gelmiş. Ajda Pekkana benziyor sesi. Un kapanında ki şirketlere gitmiş, bütün aldığı cevaplar artık herkes ilk kasetini kendi parasıyla yapıyor olmuştur. Kaset yapmak için her şeyi yaparım diyordu sürekli. Pansiyon soğuk olduğundan son zamanlarda sıklıkla gece tuvalete gidiyordu. Sırtından bıcaklanarak öldürülmüştü. Sırtında sadece bir bıcak izi vardı. Yukarıdan aşağıya doğru sırtından kalbine girmişti bıcak. Bıcak bulunamadı. Yere çok miktarda kan birikmiş olsa da ayak izine rastlanmadı. Yerde bir çakmak bulundu. Boğuşma izi yoktu.
NİHAT:
"Cebinden bir sigara çıkartıp yaktıktan sonra İbrahim' e uzatarak..."
-İbrahim bey dün gece kaçta yattınız.

İBRAHİM:
-Yok komserciğim ben sigara içmem teşekkür ederim. Dün 9 da bütün arkadaşlarla Lobide oturmuştuk, bende ıhlamuru çok severim tam altı bardak ıhlamur içmişim, tabi haliyle erkenden uykum geldi, 10 çeyrek gibi odama çıktım. Hemencecikte uyumuşum.

NİHAT:
"Etraftaki yüzlere sırayla ve uzun uzun baktı ki sigarasının külünün düşmek üzere olduğunu fark etti. Yemek masasında duran küllüğe külü döktükten sonra ani bir hareketle İlgün ün gözlerine bakarak"
-İlgün hanım: Dün akşam sizde lobide idiniz herhalde, peki Semra ile konuştunuzmu, siz kaçta odanıza çıktınız?

İLGÜN:
-ay ben uykusuz kalmaya dayanamam komser. uyur kalırım. dün akşam, yani ben zaten hep geç gelirim dün akşamda geç geldim. geldiğimde de uykudan uyanmış olurum bu yüzden sersem olurum yani. biraz da dağınık.hele birazda içtiysem şarkı da söylerim. saat taşımamki, saat söyleyemem saate nadir aynaya çok bakarım.

"ufak bir el manevrasıyla omzuna dağılan saçlarını arkasına atar"

-dün akşamda benimkinin doğumgünüydü.

"omuzları biraz daha dik gururlanırken karşı pencereye vuran siluetini süzerek"

-özel günlerde hiç evine uğramaz.bir kadeh smirnoff. bir kadeh daha. kaç tane içtim bilmiyorum. merdivenleri çıktımmı uçtummu uçarken seni andım bu gece/kulakların çınlasın şarkısı yayılıyordu ama benim dudaklarımdan mı bilemem artık. semranın odasından "kes şu zırıltıyı diye bağırdığını" anımsıyorum. ben devam ettim söylemeye şimdi dargınız seninle inan sen herkesten başkasın. kapıya doğru geliyordu ayak seslerini işittim. en iyi susmak deyip odama girip kapıyı örttüm. Allah seni inandırsın sabah kendimi kapının dibinden zor topladım.

Nihat:
" Peki peki, diyerek sigarasını küllüğe söndürdü. Müjgana dönerek sorar"

-En çok sizinle konuşurmuş. Neler anlatırdı, dün akşam burada(lobide) neler konuştunuz. Geç saatlere kadar oturuyormuşsunuz. Dün kaçta yattınız.?

MÜJGAN:
-Evet, benimle konuşurdu, henüz kirletilmemiş hayallerini anlatırdı. Çok hırslı bir kızdı, her şeyi yapabileceğini sanıyordu. O anlatırdı, ben bir sigara yakıp sessizce dinlerdim. Bazen ne anlattığını dinlemezdim de, geçmişime dönerdim. Sonra onun yüzüne bakıp tebessüm ederdim. Dün akşam da yine aynısı oldu, bana ismini neonlara yazdırmak istediğini anlatıp durdu; eksiğinin ne olduğunu soruyordu hep... İyi bir dinleyiciyimdir, ama genelde konuşmam. Lobide saat 00.30'a kadar oturduk; İşe çıkacaktım bu gece çıkmayayım diye düşündüm, odama çıktım, komiser bey hayat kadınıyım ben. Hayatın içinde bedeni ile varolmaya çalışan bir kadınım... Herkesin hayatı hakkında bilgiye sahibizdir ama bizim hayatımızı kimse öğrenmek istemez. İşleri bitince çekip giderler....

NİHAT:
"Aniden Kızarak"
-Tamam kes kes, sana hayat hikayeni anlat demedim. Ne bu bütün pansiyon ayyaşmı, ayık olan yokmu, birde şair maşallah...

"Ramin'e dönerek"

-Kaçak olman mevzuunu cinayetten sonra ayrıca görüşeceğiz, söyle bakalım sen demi sarhoştun(!), ne yapıyordun anlat bakayım.

RAMİN:
-Lobide oturuyordum, bir ara Semranın odasına doğru çıktığını gördüm. Bİr süre dalmışım ölece. Kendime geldiğimde tuvalete gitmem gerektiğini farkettim. Aşağıya indim. Olağandışı bir şey yoktu komserim. Tuvalete girdim. Birden aklıma yarınki iş ile ilgili müthiş bir fikir geldi. Apar topar odama çıktım. Odaya doğru giderken bazı sesler işittim ama aklım o an işimle meşgul olduğu için önemsemedim. Ondan sonrada uyumuşum zaten. Komserim benim kaçaklık işi ne olacak. Gönderecekmisiniz.

NİHAT:
-Cinayetten içeri girmezsen şükret sen.

"giderek sizli konuşmalardan senli konuşmalara ve uslubu sertleşmeye başlamıştı. Nazmiye çevirerek bakışlarını"

-Anlaşılan hepiniz oturmuş lobide gitmiş yatmışsınız. Oh ne güzel Lan kimse birşey bilmiyormu, kimse birşey duymadımı...
-Şair sen söyle bakalım, aşıkmı oldun kıza. Sen ne yaptın dün.

NAZMİ:
-Söz ettiğiniz bedeni ihtiyaçların giderilmesiyle ilintili bir duyguysa hiç aşık olmadım.Lakin her şair gibi güzel olana, yani her kadına zaten aşığım...

"Derin bir ah çekti şair ve komiserin sert bakışlarıyla karşılaştı.Beklediği cevap bu değildi elbette."

-Odama kaçta çıktım hatırlamıyorum ama lobiye dair son hatırladığım İbrahim Bey'in beşinci ıhlamurunu yudumlamakta olduğu idi.Geç saate kadar kitap okudum odamda, kaçta kapattım ışığı bilmiyorum.Saat kullanmam ben zaten.

NİHAT:
"en karmaşık hadiseler karşısında insan çoğu kez şüphesiz düz ve kesin çözüm olarak Ölüm' ü seçer, bu karmaşık insanlar; hepsi hem intihar edecek hemde öldürecek kadar karmaşıklar diye geçirdi içinden"

-demek kimse birşey bilmiyor.

"Bu tür vakalarda sorgulananlar ilk başta hep aynı davranırlar: görmedim duymadım. ama içlerinden bir kaçı suçlanırsa bu durumda herkes suçluyu bulmak için yeterinden fazla gayretlenir, birbirlerini suçlamaya başlarlar"

-İbrahim efendi demek altı bardak ıhlamur içtin o zaman gece tuvaletede çıktın ve birşey görmedin öylemi...

Nazmi..Şair !! koçum bu iş kafiye mafiye işi değil, demek gittin kitap okudun ve birşey duymadın, müzikmi buda birşey duymadın...

Müjgan.. bayan.. sigara içen iki kişi var biri şair biri sen, seninmiydi bulunan çakmak, gerçi incelemeye gitti elbette çıkar kimin olduğu...

"Durmuş a ilişti gözü, ne işi olurki bu adamın cinayetle diye düşündü, ama bu tür vakalarda hiç tahmin etmediği adamlar katil çıkardı, onun ilk tepkisini henüz ölçmemişti. karakola gidip gelince konuşurum artık diye düşündü"

"pencerenin kenarındaki peteğe yaklaşıp gizlice kayıt cihazını kalorifer peteklerinin arasına görünmeye şekilde yerleştirdi"

-Lan hepinizi cinayetten içeri tıkarım, şimdi karakola gidip geleceğim, kapıda bir polis bekliyecek kimse dışarı çıkmayacak düşünün taşının, itiraf ederseniz hafifletici sebep olabilir.

"Ramin' e baktı, İlgün' e baktı suçlar bir tavırla ve pansiyondan çıktı"

NAZMİ:
-Bir katilimiz eksikti zaten.Hanginiz yaptıysanız çıkın ortaya da insanları zan altında bırakmayın daha fazla.

dedi ve bir sigara yaktı.

DURMUŞ:
"Durmuş lobinin bi ucunda durmuş tüm bu olanları anlamaya çalışıyordu. Komiserin sorgu sırasında ara ara kendisine bakması içini ürpertiyordu. Acaba benden de şüpheleniyor mu diye düşünüyordu.Neyseki kendisine bir şey sormadı komiser. İçi rahatlamıştı.
Komiser çıktıktan sonra daha da rahatladı."

-Severdim Semra ablayı. Allah günahlarını affetsin. Kim yapar ki bunu? Allah allah. Hafizanallah. Neyse ben şu kan lekelerini temizleyeyim bari.

"O ana kadar odada, Durmuş'un varlığından kimsenin haberi yoktu sanki. Tüm gözler bir anda ona çevrildi. Bakışlarda Komiser Nihat bakışları vardı. Komiserin giderken miras bıraktığı sorgulayıcı ruh herkese sirayet etmişti.
Durmuş odadan çıktı. Döndüğünde elinde içi su dolu bir kova ile sarı bir bez vardı."

İBRAHİM:
-Durmuş efendiciğim, sen sileceksin kan lekelerini ama Komser kızmasın.
Hem durmuş efendi sen geceleri sık sık dolaşırsın senin nasıl haberin olmaz durumndan. Yanlış anlama Durmuş efendi seni suçluyor değilim...

DURMUŞ:
" Ben mi ben niye öldüreyim Semra Ablayı. Severdim dedim ya. Hem dün gece erken yatmıştım bir şey duymadım vallahi.....
Komiser neden kızsın onu anlayamadım. Her yer kan dolu. Temizleyeyim ben şuraları.

İLGÜN:
"ibrahim'e ince bir bakış atarak"

-ay sen ona bakma durmuş kardeş. Dedektiflik ona mı düşmüş? Ama Allah var komser de hoş adam doğrusu.

"gözleri dalar sonra birden bir kahkaha patlatır kahkahanın yersizliğini fark eder ve alelacele konuşur"

-Vallahi kan kokmaya başladı burası.ay şimdi bayılacağım! Ne duruyorsun durmuş efendi! ellerine bulaşık eldiveni giy. içim kalkıyor.

"musluğu açar, yüzünü özenle ıslatır, kaşlarını düzeltir, eline aldığı bardağın temizliğini iyice kontrol ettikten sonra bardağı doldurur ve suyu içer ve rahatlamış gibi içini çeker"

-ah zavallı hep su bardağıyla çay içerdi.

Müjgan:
- Ne zaman bitecek bu sorgular, ne zaman eski hayatımıza döneceğiz?
Ölenle ölünmez ki canım! Bu pansiyonda cinayet işleyecek biri olduğunu sanmıyorum. Bir de zavallı Durmuş Efendi'ye suç bulmaya çalışıyorlar.

"Bir sigara çıkarır yakar"

- Bende hata aslında, Ayla kaç kez çağırdı gel bizim pansiyonda kal diye... Orası karışık bir yere benziyor demişti, dinlemedim. Başım ağrıyor zaten, biraz uyusam vakit henüz gündüz iken...

İBRAHİM:
-Sakin olun İlgün hanımcığım
-İlgün hanımcığım yanlış anlaşılmasın ama sizi hani hep gelip alan araba varya, işte geçenlerde bir garibanın paraya ihtiyacı olmuş tabi fakir fukaraya yardım etmek gerek, neyse işte İlgün hanımcığım o garibanın iş yerini ipoteklemek için Küçük Çekmeceye iş yerini görmeye gitmiştim, birde ne göreyim "yutkunur" Semra kızımız sizi almaya gelen arabanın içinde dükkanın önünden geçiyor. Tabi gencim hala ama, gözlerim yorgun olabilir, yanlışta görmüş olabilirim Hanımcığım.

NAZMİ
hafifçe gülümser ve:

-Bak sen şu işe. Siz kadınlar yok musunuz, kıskançlık herşeyi yaptırabilir size! der.

İLGÜN:
"zor durumda kaldığı her an gibi kendine güveni duruşuyla ve bakışlarıyla iyice belirginleşir"

-kıskanmak, maharetsizlik alameti şair efendi.

"biraz susar ve bir şey hatırlamış gibi aniden konuşmaya başlar"

-ah bu sigara denen illet! insanı mahveder, çürütür şairciğim dikkat et! sürüm sürüm süründürür alim allah. hele çakmak da gümüşse ağırsa hiç kurtuluş yok."

"sakinleşir sandalyesine oturur ve bacak bacak üstüne atar"

- ah ibrahim bey, sizin çevrenizde hiç ayna yok mu kuzum?

"ince dudaklarına alaycı bir tebessüm yerleşir"

-hem alalhaşkına söyle kuşu hep kafeste tutmak akıl işimi canım! kafesin kapısını açacaksın, kuşu bırakacaksın, arkasından şöyle edalı bir bakacaksınki kuş geri döndüğünde kafesine tapsın.

NİHAT:
"Konuşmakta tereddüt ediyorlardı, sanki hepsi suçlu idi ve sanki konuşunca cinayete dair ipucu vereceklerdi. Bu esnada Komser içeri girer, Islak olan yerlere bakar sonra Durmuşun gözlerine.. Masanın kenarına yaklaşarak Maktulun yanında bulunan çakmağı masaya koyar, ve sorar"

-Bu çakmağı tanıyan varmı?


Fotoğraftaki çakmak suçlama yahut savunma olarak fotoğraftaki çakmak kullanıla bilir"

NAZMİ:
-Bu renkte bir çakmak kullanacağımı düşünmüyorsunuz umarım.

Ramin:
Ben bu tür çakmaklar satarım ama kibriti tercih etmişimdir hep.

Müjgan:
Evet sigara içtiğimi cümle alem biliyor... Lakin sigaramı hep başkaları yakar... Hayatımda hiç çakmak taşımadım. Hem bir bayan çakmağı bu biçimde ve renkte olmaz pek... Komiserim sizin de işiniz zor gerçekten. Evli misiniz?

Ramin:
Komserim çakmağı unutmuşlardır belki. Uğrak bir mekandır salon. Ama böyle zengin bir çakmağı kim unutabilirki.

Nihat:
"Elbette biliyorduki bu pansiyondakiler ya bu çakmağı kullanacak kadar paraya sahip değiller gerçi ibrahim paralı ama bir çakmağa bu kadar veremeyecek kadar cimri, hem sigarada içmiyor. Çakmağın alındığı mağaza öğrenilmişti bu tip pahalı hediyelerin nereden alındığını bulmak çok kolaydı. Satıcı maktulün fotoğrafını görünce müşterisini hatırlamıştı. Ancak bu 1500 ytl değerindeki çakmakla ne işi vardı, bu çakmağı alacak parayı nereden bulmuştu. Birisine hediye almışsa kime almıştı, pijamalarıyla indiği yemek haneye gelirken çakmağı neden yanında getirmişti, yoksa birisiyle gece yarısı gizli bir buluşmamı idi bu, hediyeyimi verecekti, ama kimden saklanıyorlardı.........Kafasında bir sürü soru ile Dursuna dönerek;

-git bezi iyice yıka getir, hala lekeler var.

"Dursun elinde kova ve bezle lavaboya gider ki aniden bir feryad la koşarak tekrar gelir... Altınlarım yokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
Nihat kaşlarını en öfkeli şekle soktuktan sonra..."

-Şimdi giderek kızmaya başlıyorum, öyle gittim yattım uyudum hikayesi anlatarak adammı uyutacaksınız lan siz. Herkes kime dair ne biliyorsa anlatacak ve enaz beş satır.

"Nazmi lavaboya gitmek için izin ister. Onay geldikten sonra komiserin sert ve kuşkulu bakışlarını üzerinde taşıyarak salondan çıkar. Bir kaç dakika sonra pansiyonun içinde acı bir silah sesi duyulur."

Nihat
"hep birlikte acele ile tuvalete koşarlar, kapıdaki polislerde ses ile birlikte içeri girer lavaboya yönelirler"

"tuvaletin kapalı kapısından kan sızmaktadır, Komser Nihat kapıyı zorlayarak açar ve nazminin yerde yatan cesedini görür, silahı kafasına sıkmıştır"

"ambulans, savcı vs vs cesedi alıp otopsi için götürürler, Nihat Komser hakkında bir sürü soruşturma kağıtları vs vs"

"ertesi gün hala Nİhat Komser Soruşturmayı yürütmektedir"

"Nazmi intihar etmeden evvel tuvaletin duvarına son şiirini yazmıştır, Komiser, Nazminin tuvalet duvarına yazdığı şiiri yüksek sesle okur"

Saatin zembereği dursun artık
Ebedi bir huzur dolsun içime
Mamafih, gözlerin, gözlerin hep bende kalsın
Rızası var fikrimin, belki de bu en kafiyeli alın yazım
Alın! şiirim, sevgilim, son yazgım


-Lan biriniz daha ölürse, onu önce diriltir sonra ben öldürürüm...

-Şimde herkes bildiği herşeyi anlatacak, Semra ile Nazminin bir muhabbeti varmıydı

-İlgün bu sevgilinmidir nedir onun Semra ile ne işi vardı,("aniden bağırarak") ne dönüyor yahu anlatın yoksa hepinizi cinayetten içeri atarım"

İLGÜN:
Komserin belirgin ciddiyetine rağmen; balizza marka deri çantasından çıkardığı sigarasını işaret ve orta parmağının arasında iyice sıkarak dudaklarına götürdü ve bakındı.

İbrahim yaklaştı, tombul elleriyle çakmağı çaktı. İlgün eğildi, sigarasını yaktı; bir nefes aldı. Yüzünü perdeleyen dumanın eşliğinde gözleri büyük sabit bir noktaya bakarak:

-Bilmiyordum, dedi. İşin aslını sorarsan komser; az evvel İbrahim beyden duydum semra'nın benimkinin takozuna bindiğini. Daha önce duysaydım allah biliyor ya fena canını yakardım o şırpıntının.

...
tutunamayanlarJuly 21, 2013, 2:48
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi