GÜVERCİNİN KAYBOLON GERDANLIĞI
26/10/14 | YORUM SAYISI 1 | GÖRÜNTÜLENME 3759 |    Ters Dizgi

Aşk: Dağılan nurun birleşme isteğidir. İbn Hazm

Tunuslu yönetmen Nacer Khemir'in Çöl üçlemesi olarak çektiği filmlerden ikincisi olan Güvercinin Kaybolan Gerdanlığı Aşkın altmış ismini arayan Hattat çırağı Hasan'ın İbn Hazm'ın Güvercin Gerdanlığı isimli kitabının yanan bir sayfasını ele geçirmesiyle başlayan masalsı yolculuğu. Masalsı diyoruz çünkü aşığın dünyasıda eski bildiği dünya olmaktan çıkar.

Kitapla doğrudan ilgili olmasada derin bir bağlılık içinde olan film için çok şey söylemek bile eksik kalacaktır ancak filmi anlamak için önce aşık sonra İbn Hazm'ın Güvercin gerdanlığı okunmalıdır.

Henüz Okumamış Arkadaşlarımız için kısaca:

İbn Hazm, Güvercin Gerdanlığı’nı giriş bölümünden hemen sonra, alt bölümlerle birlikte, aşkı otuz başlık altında inceler.

On tanesi: Aşkın kaynakları ve belirtilerini işler.

On iki tanesi: Aşkın arazlarını, iyi-kötü yanlarını işler. Yardımsever dost, birlik, sır saklama, sır söyleme, itaat, muhalefet; sonra herhangi bir şeyi sevip artık başka hiçbir şeyi sevmeyecek âşık, arzuların ılımlaştırılması, sadakat, ihanet, bitkinlik, hastalık ve son olarak ölüm.

Altı tanesi: Aşkla içeriden gelen belâlar ve âfetleri işler. Eleştirmeci, gözetleyici, gizli-kötü haberci, kaçınma, ayrılık ve unutma.

iki tanesi:Günahın çirkinliği, iffete dair güzel sözleri işler.

Son olarak filmden bir alıntı yaparsak: Aşk: başlatmak kolay, bitirmek zordur


Sezai EkinciOctober 26, 2014, 12:02

Duyun! Duyun! Peygamber’in ne dediğini duyun. O dediki; bu dünyada üç şeyi çok sevdim: Güzel koku, kadınlar ve namaz. Kesinlikle ilk olarak güzel kokudan bahsetti. Güzel kokuda kadının sırrı vardır. Kadında ise aşkın sırrı. Aşk, kainatın en yüce ibadetidir. Duyun, duyun, duyun.
Sezai EkinciOctober 26, 2014, 12:14
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi