BAŞKALARININ HAYATLARI
24/02/14 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 2990 |    Ters Dizgi

Das Leben der Anderen (2006)
Soğuk savaş dönemi Doğu Almanyasında geçen film, ilk bakışta tarihsel-politik bir film gibi dursada insan olmanın getirdiği iç çekişmeler, doğru yanlış kaygıları üzerinden derinlik kazanmaktadır.

Güç, sorumluluk, ahlak gibi konular filmde alegorik olarak sunulmuştur. İnsanın tek başına baskıcı rejimi aşma gücüne sahip olup olmadığının cevabını, filmin sonuna kadar izleyici olarakta tartışırız.

Gizli dinleme olaylarının yaşandığı şu dönemde bu filmi hatırlayarak yayınlamak istedik.
Karikatürize ederek şöyle bir soruda sormak isteriz, acaba bu gün için yapılan gizli dinlemeler de dinlenenlerin konuşmalarından etkilenen dinleyiciler de olmuşmudur.

Yine filmle doğrudan ilgili olmasada yıllar önce Necmettin Erbakan'ın bir mitingine suikast için giden iki kişinin, Erbakan'ın konuşmasından etkilenerek suikasttan vazgeçtiklerini, daha sonra bu kişilerden birinin Refah Partisinden Milletvekili olduğunu da hatırladık.

En İyi Yabancı Film Akademi Ödülü, BAFTA, Bodil ve César Ödülleri'ni kazanan film için ödülleri hakediyor demek mümkün, tabi Doğu Almanya yı kötülüyor olmasıda etkilimidir bu ödülleri almasında bilemiyoruz.

İyi seyirler.


Sezai EkinciFebruary 24, 2014, 8:50
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi