REİS BEY
13/07/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 4867 |    Ters Dizgi
Yönetmen Mesut Uçakan
Senaryo Mesut Uçakan
Eser Necip Fazıl Kısakürek

Necip Fazıl' ın 1960 ihtilaliyle girdiği hapiste, yazmış olduğu tiyatro eser Mesut Uçakan tarafından sinemaya uyarlanmıştır.

Filmin Ana Karakteri Reis Bey, bir ağır ceza reisidir. Ömrü otel odalarında geçmiş, yapyalnız ve tuhaf bir adam. Taş kalpli bir kanun tatbikçisi...Onun nazarında merhamet, idamlık bir suçtur ve "cemiyette bir ferdi korumak için bin kişiye idam gömleği giydirmekten kaçınmamalıdır." Günün birinde, annesini öldürdüğü iddiasıyla huzuruna çıkarılan bir gencin idamına karar verir. Artık olaylar çok farklı gelişecek ve Reis Bey'in buz gibi iç dünyası müthiş bir sarsıntiyle yerle bir olacaktır.

"Amerika da bir cinayet işlense de dünya çapında bir ses sorsa katil kim?
Benim diye haykıra bilirim.
Soğuk kış geceleri köprü altında yatan çıplakların vebali benim boynumda, gömleğimin yakasında.

Bir hastaneye girsemde kan kanseri çeken hastalar görsem acaba onları bu hale benmi getirdim diye düşünüyorum.

Ben ne yaptım uyku da, baygınlıkta, annemin karnın da, babamın kanın da, hangi cinayeti işledim, hangi mukaddesi kirlettim ki kendimi gelmiş gelecek bütün fenalıkların tek sorumlusu biliyorum.

Dışımda ne arıyorlar içime doğru suçluyum. Birde kalkmış belki kendimden birine, ondan öbürüne geçer, bir merhamet yangını çıkar, bütün ülkeyi sarar diye tımarhanelik bir hayalin peşine düşmüş gidiyorum."

tutunamayanlarFebruary 7, 2014, 11:33
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi