CENNETİN ÇOCUKLARI
13/07/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 3214 |    Ters Dizgi


Yönetmen ve Senaryo Majid Majidi

Cennetin Çocukları 1997 İran yapımı dramatik filmdir. Özgün adı Bacheha-Ye Aseman (Farsça: بچههای آسمان) olan film İngilizce konuşulan ülkelerde ve uluslararası gösterimlerde Children of Heaven adıyla sunulmuştur.

"Cennetin Çocukları" İran'lı yönetmen Majid Majidi'nin ABD'de gişe rekorları kırmış olan Cennetin Rengi ( Rang-e Khoda) (1999) filminden bir önceki filmidir. Çekimleri İran'ın başkenti Tahran'da gerçekleştirilen bu düşük bütçeli film sadece 180.000 dolara malolmuştu.

Bu masalsı duygusal film, yoksul bir ailenin çocukları olan Ali ve Zehra isimli iki küçük kardeşin öyküsünü anlatır. Kızkardeşinin ayakkabılarını tamirciden getirirken kaybeden Ali kendi ayakkabısını onunla ortak kullanmak zorundadır, zira babalarının öfkesinden çekindikleri için durumu ona anlatamazlar, zaten anlatsalar da babaları yeni bir çift ayakkabı alamayacak kadar yoksuldur. Filmin tanıtım sloganında denildiği gibi onların bu küçük sırrı artık en büyük serüvenleri olacaktır.

Film eleştirmeni Roger Ebert ilgili yazısında, filmin çocuklar için neredeyse kusursuz bir seçim olduğunu, zira iyi niyetli bir saflıkla çekilmiş bu filmin birçok benzeri Amerikan çocuk filminde olduğu gibi ukalaca akıl vermeler, gizli alaycılık ve iğneleyici temalar içermediğini belirtmiştir.

tutunamayanlarJuly 13, 2013, 4:46
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi