3 MAYMUN
10/07/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 3975 |    Ters Dizgi
3 MAYMUN

İklimler ve Uzak filmlerinin aksine orta sınıf aydınının çıkmazlarını anlatan bir film değil 3 maymun. Direk orta sınıfın, diz vermiş pijamalı insanların hikayesi.

Sarı-kara evlerinde sinek vızıltıları, ve rüzgarla uçuşan grileşmiş tül perdeler eşliğinde televizyon izleyen insanlar. ve annenin, ölü bir kol gibi sarkıtışı, kolunu yattığı yerden. Evde izlenen televizyonun hüznüyle onları anlatan, mutsuz bile değil anlamsızlığa düşmüş insanların filmi: Üç Maymun.

Ailemizin babası Eyüp hapse girer patronu için.O hapse girdikten sonra mı,yoksa ezelden mi mutsuzdur bizim ailemiz bilmeyiz Üç Maymun’da. Buna dair pek ipucumuzda yok zaten. Mutsuzluk bir yaşam biçimiyse, sessizlik, sözsüzlük…Bu aile bu biçimi seçmiş. Hedef yok, beklenti yok, umut yok. Ya yitirilmiş, ya hiç olmamış yada daha iyisinin olabileceği düşünülmemiş ailemizce, benim zaten bu film de dikkatimi çeken, dönen entrikalar değil, filmin genel ruh hali.

‘ Ana-Oğulun …Evet onların genel ruh hali bu. Bize kalıyor onların çöküntülerini anlamak,hissetmek. Film de Boşlukları doldurmak .Üstelik karakterleri de ketummu ketum.Nasıl olduklarını yüz çizgilerinden,terlerinden,bakışlarından anlamaya çalışıyoruz.

Misal anne neden aşık olur kocası hapise girdikten sonra terli, yağlı, çirkin, mutsuz ve umutsuz bir adama. Belki bu iç sıkıcı yaşamdan kurtulmak, biraz heyecanlanmak, karanlığına kızıl katmak için, belki avare oğluna bir çıkış yolu bulmak için. Kimbilir? Oğul, anneyle patronu aynı yatakta bilirde niye bilmemeyi seçer, delikanlılık çağına, bir bıçağa bu kadar yakınken mesela? Bilipte bilmeme olayı bundan önce başlamaktadır ama. Taa baba hapse girerken başlamıştır suça ortaklık. 3 maymunluk…İnsan içten içe seviniyor 3 Maymun’u izlerken, yaşasın diyor yaşasın ben bu kadar karanlık değilim,bu kadar mutsuz,bu kadar umutsuz…

Ceylan bize bu fikri ilk iklimlerde sunmuştu sanırım: Rakı masasında iki çift-çiftlerden biri tatsız tatsız tartışmaktadır. Adam tartışmayı kesmeye niyetlenir ama kadın dengesiz bi saldaırganlıkla, ‘Konuş sana ,niye sustun! Konuş konuş, bizim mutsuzluğumuz iyi gelecektir onlara!’
Herşeye rağmen sonunda umutlu çıkıyorsun Üç Maymun’dan.
Çünkü küçük ailemiz cinayete,intihar girişimine,ihanete,yenilmişliğe rağmen bir arada kalmanın yollarını arıyor.

Kahramanlaş(a)mayan,sıradan insanların öyküsü 3 Maymun.

ESMA YILDIRIM ÖZDERİYİ SEYİRLER

tutunamayanlarJanuary 26, 2014, 3:33
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi