MAX ERNST
24/07/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 4906 |    Ters Dizgi
Max Ernst (2 Nisan 1891 – 1 Nisan 1976), Alman ressam, heykeltraş, grafik sanatçısı ve şair. Dadaizmin ve Gerçeküstücülüğün en önemli temsilcilerinden sayılır.
Almanya'da Köln yakınlarındaki Brühl'de doğdu. 1909'da felsefe öğrenimi için Bonn'daki üniversiteye yazıldı, ama kısa zaman sonra dersleri bıraktı. Aynı yıl resim yapmaya başladı, ancak asla resmi bir resim eğitimi almadı.

I. Dünya Savaşı'nda Alman ordusuna yazıldı. Savaş, sanat çalışmalarını tamamen durdurdu. Özyaşamöyküsünde "Max Ernst 1 Ağustos 1914'te öldü." yazar.
Savaştan sonra yepyeni fikirlerle dolu olan Ernst, Jean Arp ve sosyal aktivist Alfred Grünwald, Köln Dada grubunu kurdular. 1918'de sanat tarihçisi Luise Straus ile fırtınalı ve kısa sürecek bir evliliğe başladı. 1920'de çiftin bir çocukları oldu: Ressam Jimmy Ernst. Luise 1944'de Auschwitz'de ölecektir. 1919'da Ernst ressam Paul Klee'yi ziyaret etti. Birlikte resimler, kalıp baskılar ve kolajlar yaptılar, farklı malzemelerle çalıştılar.

1922'de Montparnasse'daki sanat çevresinde Dadaist arkadaşları André Breton, Gala, Tristan Tzara ve Paul Éluard'a katıldı. Sürekli deneysel çalışmalar yaptı ve 1925'te frotaj tekniğini buldu. Bu teknikte, bir yüzeyin dokusu, üzerine kalem (veya başka resim malzemesi) sürtülen kâğıda geçiriliyordu.

Sonraki yıl, Joan Miró'ya Sergei Diaghilev için yaptığı desenler için yardım etti. Miró'nun yardımıyla, tuval üzerinde kurumuş boyanın kazınmasına dayanan grataj yöntemini geliştirdi. Ayrıca resmin iki yüzey arasında ezilmesine dayanan dekalkomanya tekniğini denedi.
Ernst, kuşları çok severdi ve resimlerinde önemli yer verirdi. Resimlerinde çizdiği ve Loplop adını verdiği ikinci benliği bir kuştu. İkinci benliğinin kendi kişiliğinin bir uzantısı olduğunu ve kuşlarla insanlar arasındaki eski bir karışıklıktan doğduğunu iddia ederdi. Kızkardeşinin, kuşunun ölümünden hemen sonra doğduğunu söylerdi. Ernst, 1926'da yaptığı Kutsal Bakire İsa'yı Üç Şahit Huzurunda Döverken: André Breton, Paul Éluard ve Ressam[1] adlı resimle tartışmaların odağı oldu. 1927'de Marie-Berthe Aurenche'le evlendi. Aynı yıl yaptığı erotik içerikli Öpücük ve diğer resimlerin bu evlilikten esinlendiği tahmin edilir. Ernst 1934'te heykel yapmaya başladı ve Alberto Giacometti ile vakit geçirdi. 1938'de Amerikalı zengin Peggy Guggenheim, Max Ernst'in bazı resimlerini aldı ve Londra'daki müzesinde sergiledi.

II. Dünya Savaşı'nın patlamasıyla Ernst Fransız hükümeti tarafından "düşman bir yabancı" olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Paul Eluard ve gazeteci Varian Fry dahil diğer arkadaşları sayesinde bir hafta içinde salıverildi. Nazilerin Fransa'yı işgalinden hemen sonra bu kez Gestapo tarafından tekrar tutuklandı. Sanatçıların hamisi Peggy Guggenheim'ın yardımıyla hapisten kaçtı ve ABD'ye sığındı. Bu arada geride bıraktığı sevgilisi Leonora Carrington ruhsal bir bunalıma girdi. Ernst ve Guggenheim 1941'de ABD'ye vardılar ve ertesi yıl evlendiler. Savaştan kaçıp New York'a sığınan diğer sanatçı arkadaşları Marcel Duchamp ve Marc Chagall ile birlikte soyut dışavurumculuk akımını geliştirdi.
Guggenheim ile evliliği de yürümedi ve Ekim 1946'da, Beverly Hills, Kaliforniya'da Man Ray ile Juliet Browner'ın da evlendiği çifte bir düğünle Dorothea Tanning'le evlendi. Çiftin ilk evleri Sedona, Arizona'daydı. 1948'de Ernst Resmin Ötesinde adlı makaleyi yazdı. Kazandığı ün sayesinde maddi başarı sağladı.

1953'te Tanning'le birlikte Fransa'nın güneyindeki küçük bir kasabaya taşınarak orda çalışmaya devam etti. The City ve Paris'teki Galeries Nationales du Grand-Palais, eserlerinin tam bir katalogunu yayımladılar.
Ernst 1 Nisan 1976'da Paris'te vefat etti. Bu kentteki Père Lachaise Mezarlığı'na defnedildi.

Kaynak: wikipedia

tutunamayanlarJuly 24, 2013, 9:02
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi