ALPHONSE MUCHA
30/06/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 3386 |    Ters Dizgi

Alphonse Maria Mucha, Moravya'nın Ivančice kentinde doğmuştur.

Resim yapmak çocukluğundan beri onun ilk aşkı olmasına rağmen, şarkı söylemekteki yeteneği, Moravya'nın başkenti Brünn'deki liseye devam edebilmesini sağlamıştır.

Moravya'da dekoratif çizim işlerinde çalışmıştır. Genelde teatral sahne çizimleri hazırlamıştır. Daha sonra, 1879'da hem sanatsal eğitimini ilerletmek hem de önde gelen bir Viyanalı tiyatro tasarımı firmasında çalışmak üzere Viyana'ya gitmiştir. 1881 yılında bir yangın çalıştığı firmayı yokedince tekrar Moravia'ya dönerek dekoratif ve portre çizimleri konusunda serbest olarak çalışmıştır.

Nikolsburg'lu Kont Karl Khuen, Mucha'yı Hrušovany Emmahof Kalesi'ni duvar resimleri ile süslemesi için kiralamış ve o kadar etkilenmiştir ki Mucha'nın Münih Güzel Sanatlar Akademisi'ndeki resmi eğitimi için sponsor olmaya karar vermiştir.

Mucha 1887'de Paris'e taşınmıştır. Dergiler ve reklamlar için çizimler yaparken, bir yandan da Académie Julian ve Academie Colarossi'deki çalışmalarına devam etmiştir. 1894'de, Theatre de la Renaissance'da sahne alan Sarah Bernhardt'ın tanıtımı için lithographed tekniği ile bir poster hazırlamıştır. Mucha'nın renkli ve stilize poster sanatı ona ün ve pek çok ödül kazandırmıştır.

Mucha resimler, posterler, reklam afişleri ve kitap çizimlerinden oluşan zengin bir ürün yelpazesi sunarken aynı zamanda mücevher, halı, duvarkağıdı ve tiyatro setleri de hazırlamıştır.

Çalışmaları daha sonra Art Nouveau stili olarak anılacak olan ekole dahildir.

Mucha'nın çalışmaları genellikle Neoclassical bir tarzda giyinmiş güzel sağlıklı kadınları resmeder. arka planda genellikle girift çiçek desenleri betimlenir ve bazen bu çiçekler kadınların başlarında bir hale şekline dönüşür. Sanatındaki art nouveau tarzı çoğunlukla taklit edilmiştir. Ama, Mucha hayatı boyunca bu tarzdan uzak kalmaya çalışmıştır. Daima sanatının herhangi bir moda akımından ziyade içten gelen bir stilistik form olduğunu belirtmiştir. Sanatın sadece ruhani mesajı iletmek için varolduğunu iddia etmiştir.

Ticari işlerinden elde ettiği ün ve başarı onu asıl yapmak istediği sanatından uzaklaştırmıştır.

Mucha 1906 - 1910 yılları arasında ABD'yi ziyaret etmiş, daha sonra Çek ülkesine geri dönüp Prag'a yerleşmiştir. Burada Güzel Sanatlar Tiyatrosu gibi şehrin en önemli anıtsal yapılarını dekore etmiştir.

Çekoslovakya, İkinci Dünya Savaşı sonrası bağımsızlığını kazandığında, Mucha yeni ulusu için yeni posta pulları, banknotlar ve diğer hükümet dökümanlarını tasarlamıştır.

Çok uzun yıllar boyunca kendi şaheseri diye tanımladığı Slav Destanı (Slovanská epopej) üzerinde çalışmıştır. Bu eser Slav halklarının tarihini anlatan bir dizi çok geniş resimden oluşmaktadır ve 1928 yılında Prag şehrine hediye edilmiştir. Slav halklarını yüceleştiren böyle bir eseri tamamlamak gençliğinden beri onun rüyası olmuştur.

İkinci Dünya Savaşı başladığında tutuklanmış ve Alman işgalciler tarafından sorgulanmıştır. Bu olayın etkisinden ve anavatanının işgal altına girmesinin yarattığı üzüntüden asla kurtulamamıştır. 14 Temmuz 1939 da Prag'da bir akciğer enfeksiyonu sebeiyle ölmüş ve Vyšehrad Mezarlığı'na defnedilmiştir.


tutunamayanlarJuly 1, 2013, 12:32
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi