PEGGY LEE
11/03/14 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 2505 |    Ters Dizgi

“Arabayı çalıştır, neşeli bir yer biliyorum; cinin soğuk piyanonun sıcak olduğu bir yer, gürültülü bir kulüp her gece kavgaların olduğu.. Sen bir yıldızsın. Benim küçük kayan yıldızım.”

İlk şarkılarını cini soğuk, piyanosu sıcak; gürültülü Chicago kulüplerinde seslendirdi. Miss Peggy Lee, 1920 yılında doğdu, 2002 yılında öldü. 1943’de Benny Goodman orkestrasıyla kaydettiği “Why Don’t You Do Right” plağı bir milyondan fazla sattı. Peggy Lee’yi Yalnız Amerika değil tüm dünyada üne kavuşturan şarkısı ise “Manana” oldu. “ Manana” 1948 yılında satış rekorları kırarken Benny Goodman Peggy Lee’ye müzik dünyasının kraliçesi adını taktı.

1950’li yıllarda sinemaya geçen ve birçok filmde rol alan Peggy Lee, 1955’de çevirdiği Pete Kelly’s Blues filmindeki rolüyle Oscar’a aday gösterildi. Aynı yıl Walt Disney’in çizgi filmi “Lady and the Tramp”in seslendirmesini yaptı. “ Lady and the Tramp” o yıllarda Türkiye’de gazetelerde “Boncuk” adıyla resimli roman dizisi olarak yayınlanıyordu. Düğünleri için hepsi uzun birer kostüm partisiydi dedi ve dört kez evlendi.

Pazar gecesi, vitrinlerde mankenler kımıldanırken; kediler şişeler ve melodi.. Estetik kadınların arada bir yankılanan canlı topuk sesleri. Her şey üç beş santim daha uzun ya da daha kısa bu gece. Buzlu sokaklar, buzlu bardaklar.. Cazibeli bir ışık eşliğinde beline dolanıyor sokağın eli. Her şey düşebilir bu gece, her şey yükselebilir. Sıcak şal, siyah kahve. Dağılıyor ritim, her şey payını alıyor üç beş santim. Arabayı çalıştır; neşeli bir yer biliyorum, cinin soğuk piyanonun sıcak olduğu..Gidelim!
Damla Yazar
Sezai EkinciMarch 11, 2014, 12:08
[1]
Çevrimiçi Üyeler
0 Üye 16 Ziyaretçi