REŞİD BEHBUDOV
10/08/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 3508 |    Ters Dizgi


Hanende Mecid Behbudalı oğlunun ailesinde dünyaya gelmiştir. Annesi Firuze hanım Vekilovlar soyuna mensup idi. Çocuk yaşlarından okul korosunda okuyan Reşit 1933 yılında Demiryolu Eğitim okuluna dahil olmuştur. Eğitimi döneminde öğrenci özfaaliyet orkestrasında çalışmıştır.

Askeri hizmeti sırasında askeri birliğinin solisti olan R. Behbudov, askeri hizmetten sonra Tiflis pop gruplarından birinde solistlik yapıyor ve kısa sürede besteci A. Eyvazyanın yönetimindeki Ermenistan Devlet Caz (Jazz) orkestrasında solistliye başlıyor. 30. yıllarda Ermenistan Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu'nda klasik operaların koro sahnelerinde solo okuyor. 1939 yılında aynı tiyatronun truppası ile birlikte Moskova'da Ermenistan sanatları günlerinde yer alıyor. 1942 yılında toplulukla birlikte Kırım cephesine yollanır. 1943 yılı sonunda Bakü sinemastüdyasında Üzeyir Hacıbeyov'un aynı isimli operettasının motifleri temelinde çekilen "Arşın Mal Alan" filminde baş role davet alır. 1945 yılında film yayına çıkıyor ve çok yakında değil Azerbaycan'da, tüm Sovyetler Birliği'nde büyük popülerlik kazanıyor. 1946 yılında bu filmdeki Asker rolüne göre Reşid Behbudova "Stalin Ödülü" verilir.

1949 yılında Budapeştde yapılan Gençlerin ve öğrencilerin Dünya festivalinde okuyor. 1946 - 1956 yıllarında Azerbaycan Devlet Filarmoniyasının, 1953 - 1960 yılları arasında aralıklarla Mirze Feteli Ahundov adına Azerbaycan Devlet Opera ve Bale Tiatrosunun solisti, 1957 - 1959`lu yıllarda Azerbaycan Devlet Konser birliyinin organizatörü ve Başkanı olmuştur. 1966 yılından müzik ve pop sanatının caz, bale, pantomima gibi çeşitli tarzlarını organik biçimde birleştiren Azerbaycan Devlet Şarkı Tiatrosunu düzenlemiş ve ömrünün sonuna kadar onun solisti ve sanat rehberi olmuştur. Azerbaycan Türkçesi, Bengalce, Farsça, Hintçe, Rusça, Anadolu Türkçesi ve Urduca gibi birçok dilde şarkı söylerdi. Arjantin, Arnavutluk, Belçika, Birleşik Krallık, Çin, Etiyopya, Finlandiya, Hindistan, Irak, İran, Şili ve Türkiye gibi birçok ülkeyi turlayıp sahne aldı.

Türkiye'de ilk konserleri 1961 yılında kemancı Azad Aliyev ile Ankara ve İstanbul'da gerçekleşti. Sovyetler Birliği'nde sahneye mikrofonsuz çıkıp şarkı söylemesiyle bilinirdi. Tüm Sovyet cumhuriyetleri ile birlikte Arjantin , Bulgaristan , Belçika , Şili , Çin , Etiyopya , Finlandiya , Hindistan , İran , Irak , İtalya , Mısır , Türkiye gibi birçok ülkeyi turlayıp sahne alan R. Behbudov, Azerbaycan halk türkülerinin ve Azerbaycan bestecilerinin vokal eserlerinin yabancı ülkelerde popularlaşmasında çok büyük rol oynamıştır.

Türkiye'de ilk konserleri 1961 yılında kemancı Azad Aliyev ile Ankara ve İstanbul'da gerçekleşti. Sovyetler Birliği'nde sahneye mikrofonsuz çıkıp şarkı söylemesiyle bilinirdi. R. Behbudov Hindistan'a ziyareti hakkında "Uzak Hindistan'da" kitabını yazmıştır. 1959 yılında kendisine SSCB Halk sanatçısı , 1980 yılında Sosyalist Emeyi Kahramanı adı verilmiştir. Dahi sanatçı 1989 yılı Haziran 9'unda Moskova şehrinde vefat etmiştir. Kızı Reşide Reşit babasının yolunu sürdürüyor.(kaynak:wikipedia)

Sezai EkinciAugust 11, 2013, 7:24
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi