PERRY COMO
08/07/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 3005 |    Ters Dizgi


Perry Como 1912–2001 yılları arasında yaşamış italyan asıllı amerikalı şarkıcı ve televizyon adamı. (tam adı: pierino ronald "perry" como)

aslında çalışma hayatına berber dükkanı açarak başlamıştır ve mahallenin en iyi berberlerinden biri olup çıkmıştır. liseyi bitirir bitirmez iş hayatına atılmasını gerekten unsur kuşkusuz on üç (13!) kardeşli bir aileden geliyor olmasıydı. kendisi ailenin yedinci çocuğuydu, tıpkı babası gibi. sıkı bir katolik ailede yetişmesine karşın kardeşlerinden farkını küçük yaşlarda şarkı söylerek ortaya koyan perry'nin uzun vadede ne gibi bir cevhere dönüşeceği hakkında kimsenin bir fikri yoktu.

1933 yılının bir ilk bahar akşamı mütevazi bir kır düğünüyle roselle belline ile evlenir perry. roselle ile perry düğünden üç sene evvel bir piknik fasilitesinde tanışmış, ki o zaman perry 17 yaşında, kız da genç, ve aradan geçen zaman diliminde aşklarını pekiştirerek evliliğe yol almışlardır. dâhi, üç de çocuk yapmışlardır. negzel.

perry, profesyonel olarak ilk defa 1933 yılında ohio'da freddy carlone'nın müzik grubunda şarkı söylemiş ve üç dört sene sonra ayrıca ilk kayıtlarını da yapma fırsatı bulduğu daha etrafı bir grup olan ted weems' orkestrası'nda icra etmiştir sanatını. bu vesile ile perry'nin dâhil olduğu ilk kayıt decca records labeli ile "you can't pull the wool over my eyes" adlı single'da halka arz edildi.

1942 yılında orkestra dağılmıştır artık. bu yıldan sonra geçen bir iki senelik zaman diliminde hafif yollu buhrana düşen perry, memleketine dönerek tekrar berber dükkanı işletme kararı verir.

Hayatının dönüm noktası olan teklifi nbc radio'dan alır. "chesterfield supper club" adlı radio programında ciddi başarılara imza atar, eğlenir, eğlendirir. akabinde bu radio şovunu tiyatro ve gece kulübü gibi ekstrem mekânlarda da icra eder bir şekilde. günümüzde böyle mizanseller mevcut olmadığından kulağa ayrıkı gelebilir. fakat 50'lerin gece kulüpleri özellikle new york gibi bir memlekette her şeye gebe idi.

1945 yılında ise chopin'in "heroic polonaise" adlı eseri baz alınarak bestelenmiş, "till the end of time" adlı pop ballad tarzı kırkbeşliği kaydetmiş ve tırmanmağa başladığı merdivenlerde büyük yol kat etmiştir. perry como, totalde 10 kırkbeşlik ile bir milyon satan ilk şarkıcıydı. 1958'de grammy'i "best vocal performance" dalına almıştır, götürmüştür.

Bay como'nun müzik kariyerindeki başarıları kadar televizyon cemiyetinde de hatrı sayılır bir yeri vardı. nbc'nin radyosunda çalıştığı yıllarda gösteriği orijinalliği ve başarıları hasebiyle çok evvel nbc (tv) yönetiminin listesine girmiş ve perry'e ilk televizyon çağrısı 1948'in soğuk ve yağışlı bir kış akşamında gelmişti. bu iç ısıtıcı teklifi düşünmeden kabul eyleyen perry, çok kısa bir süre sonra cbs kanalında kendi adını taşıyan programı "the perry como show"u yapmıştır. haftanın üç günü anahaberden sonra sadece 15 dk. uzunluğunda bu programı da bir müddet götürdükten sonra nbc'ye geri transfer olmuştur. bu sefer cumartesi gecelerini alarak daha uzun soluklu program yapma fırsatı bulmuş ve ayrıca televizyon tarihinde bir ilke imza atarak 1956 yılında new york ziegfeld theatre'dan yapılan yayınla ilk defa renkli televizyonda haftalık program olma özelliği edinmiştir.

Bu başarıları perry como'yu tam bir star haline getirmiş ve 80'lerin sonuna kadar adından sıkça söz ettirmiştir. televizyonda icra ettiği müzikal ağırlıklı çeşitli programlar ile eşgüdümlü olarak götürdüğü stüdyo kayıtları ve kulüp konserleri ile radyo deneyimlerini de ekleyerek dadından yinmez çalışmalara, eserlere imza atmıştır.

ve her ölümlünün başına geleceği üzre perry como'da 2001 yılında hayata gözlerini yummuştur. o kadar inişli çıkışlı, çalkantılı ve hareketli bir yaşam sürmesine karşın ölüm onu uykuda sessiz ve sakince bulmuştur. doksanına merdiven dayamıştı öldüğü zaman ve alzheimer dâhil olmak üzere türlü hastalıklarla boğuşmaktaydı. cenaze töreni florida palm beach'teki st. edward's katolik kilisesinde yapılarak son yolcuğuna uğurlanmıştır.

Kaynak:(ekşi sözlük)

tutunamayanlarJuly 8, 2013, 6:29
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi