AZAM ALİ
07/07/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 4083 |    Ters Dizgi


HABER: ESRA ALTUNHAN

Bir gün ansızın, hiç beklenmedik bir anda, itinayla zihninizin en karanlık çekmecesine yerleştirdiğiniz, safranlara sarılı bir hatıra bütün dehşetiyle dikilir karşınıza. Uzun yıllar öncesine gizlenmiş, yavaşlamış nabız atışlarıyla, kımıldayan, nefes alan o hatıra, şimdinin bir parçası olamayacak kadar geçek dışı, yok sayamayacak kadar gerçek bir dünyanın arasına sıkıştırır. Artık bir insan sesine dönüşerek solumaya başlayan bu hatıraları, onca ayrılığa rağmen, onca uzak günlere rağmen bütün çizgileriyle tanırsınız. Henüz dokunulmamış bir dünyada yaşayan son iki canlı gibi bakarsınız birbirinize… Her şeyin gölgesinin uzunluğu kendi misli, her şeyin gölgesi, kendi gölgesinin iki misli olduğu vakitler geçer üstünüzden...yalnızlığın cemaatiyle uzlaşamayan günler geçer üstünüzden...

Bir gün ansizin, hiç beklemedik bir anda,bütün "dehşetiyle" karşımıza dikilen şarkılar da vardır;sesler de..

Ah! tekinsiz bir geceye icabet edişim,saçlarının hatası , şarkılarının.Azam Ali,İranlı.Hindistan'a değmiş kalbi.ABD' de "büyümüş".Sesi ,sekiz yıllık santur dersinde "kesfedilmiş".Sesini Batı, Hint ve Doğu Avrupa vokal geleneklerine göre eğiten Azam Ali, ışıktan ışığa geçen o tenha yola niyetlenmiş ,dönüp hep bakarak ardina.

ilk olarak 1996′da perküsyon ustası Greg Ellis ile kurdukları Vas projesiyle atiyor adimini ,ışıktan ışığa geçen o tenha yola. Tam olarak oturtulamasada, tarz olarak world, new age, ethnic türleri altında değerlendiriliyor yaptigi müzik..

"Vas" projesi altinda 4 albüm çıkıyor; Sunyata (1997),Offerings(1998),In the Garden Of Souls(2000),Feast Of Silence(2004).solo albümleri ;Potals Of Grace(2002),Elysium Of The Brave(2006)."Niyaz"grubu olarak da iki albüm çıkartılmış;Niyaz (2005),Nine heavens-dokuz gök-(2008).Nina heavens,geleneksel bit Türkçe halk şarkısı "beni beni " ile başlar.

Azam Ali bu türkü için" sufi müziğinin modern bir türüdür",der.Ömer Faruk Tekbilek- One truth(1999)Steve Stevens – Flamenco A Go Go (2000) ,Greg Ellis – Kala Rupa (2001),Dredg – El Cielo (2002) ,Kodo – Mondo Head (2002) ,Pat Mastelotto , Trey Gunn Live – Tu (2004,Buckethead – Enter The Chicken (2005) ,Neil Gaiman – Where’s Neil When You Need Him? (2006) ,Mercan Dede – Nefes (2006)gibi düet çalışmaları vardır.

Ve bir de Sound trakslar:Don Davis – Matrix Revolutions (2003) ,Brian Tyler – Children Of Dune (2003) ,Jeff Rona – Earthsea (2004),Tyler Bates – Dawn Of The Dead (2004) ,Michael Danna – The Nativity Story (2006) ,Tyler Bates – 300 (2007)

Diyarbakır Kültür ve Sanat Vakfı (DKSV),düzenlediği ilk etkinlikle Diyarbakır a gelen Azam Ali ve Niyaz Grubu',İnsan sesine, eşyanın içini gösterecek kadar güçlü bir dil olduğu için hayranım....

Evet bizim yaşadığımız ülke yani Amerika; doğduğumuz, büyüdüğümüz yerlere karşı olan bir ülke. Elbette ki kolay değil, zorluklarını çok yaşadık ve yaşıyoruz. Sonuçta ben İranlıyım, Amerika da İran'a karşı... Bu ülkede yaşamak ve bunlarla savaşmak hiç kolay değil.

Bizi rahatsız eden bir başka konu ise Amerika'nın Filistin'e karşı olan tutumu. Tüm bunlara karşı Filistin hâlâ direniyor...

Elbette Amerika'nın uyguladığı tüm politikalara karşıyım. İnsani bulmuyorum."....."

İran'ın şu anki rejiminde oraya dönmem imkansız, çünkü o zaman sanatımı gerçekleştiremem, müziğimi yapamam.

-L.T: Ben düşündüm. Eğer İran'a dönersek şunu biliyorum ki, kendimizi oraya ait hissetmeyeceğiz. Yerimizi kaybetmiş gibi hissedeceğiz. Biz İran'da yaşamak için fazla Batılıyız, Batı'da yaşamak içinde fazla İranlıyız. Biz nereye aidiz, bilmiyorum."diyorlar.

Ah! tekinsiz bir geceye icabet edişim,saçlarının hatası , şarkılarının!

HABER: ESRA ALTUNHAN
tutunamayanlarSeptember 30, 2015, 10:59
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi