BUENA VISTA SOCİAL CLUB
07/07/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 2780 |    Ters Dizgi


Cachaito Lopez (Double Bass)

"Buena Vista Social Club'ın atan kalbi" diye de anılan Kübalı basist Orlando 'Cachaíto' Lopez, World Circuit Buena Vista Social Club serilerinde her şarkıda çalan tek müzisyen olma özelliğini taşıyor. Cachaíto, Küba'nın en köklü, müzisyen ailelerinden birinin üyesidir. Babası Orestes López ve amcası Israel 'Cachao' López Küba tarihinin en önemli müzisyenleri olarak anılmaktadırlar. Cachaíto, aynı zamanda pek çok ünlü müzisyenle de işbirliği yapmıştır, Ibrahim Ferrer ve Rubén González'e dünya turneleri süresince konserlerinde eşlik etmiş, Omara Purtuondo ile çalışmış ve 2002 yılında World Circuit etiketiyle yayınlanan "Cachaito" adlı albümüyle de BBC Radio 3'den World Music kategorisinde ödül kazanmıştır.

Manuel 'Guajiro' Mirabal (Trompet)

Guajiro, 50 yılı aşkın süredir Küba müzik sahnesinin en önemli isimlerinden biridir ve bu süre boyunca Küba'nın en önemli müzisyenleriyle gerek albümlerinde gerek sahnede beraber çalışmıştır. Guajiro, World Circuit etiketiyle 1996 yılında Havana merkezli yayınlanan ve büyük başarı sağlayan üç önemli albümde de yer almıştır, bu albümler; Afro-Cuban All Stars ile ?A Toda Cuba Le Gusta', ?Buena Vista Social Club', ve ?Introducing Rubén González'. Buena Vista serilerinin en önemli üyelerinden olan ve Ibrahim Ferrer'in turne ekibinde de yer alan bu önemli müzisyen, 2004 yılında Latin Grammy ödüllerine aday olan Buena Vista Social Club? Presents Manuel Guajiro Mirabal adlı albümünü yayınlamıştır.

Jesús "Aguaje" Ramos (Trombon)

Aguaje, 1951 yılında, National School of Arts adlı okulda müzik eğitimine başladığı yer olan Pinar del Rio'da dünyaya geldi. 1979 yılına kadar yerel gruplarda trombon çalan Aguaje, sonradan Havana'ya yerleşti ve bayan üyelerden oluşan üçlü Los D'Aida adlı grupta çalmaya başladı. Aynı sene ?Estrellas de Areito? kayıtlarında da yer aldı. Aguaje, World Circuit Recordings etiketiyle yayınlanan Buena Vista Social Club ve Afro-Cuban Stars albümlerinde yer aldığı gibi, Ibrahim Ferrer, Rubén González ve Omara Portuondo ile turnelerde bulundu. Kendisi aynı zamanda Rubén González'in müzik direktörlüğünü üstlenmiştir ve 1997'den beri de Buena Vista Social Club projeleri kapsamında dünyayı turlamaktadır.

Manuel Galbán (Gitar ve Klavye)

Manuel Galban, o bir gitarist, bir piyanist, bir klavyeci ve aynı zamanda aranjör, Cuba müziğinde tabiri caizse bir "okul"dur. Kendisi yıllarca, Küba'nın en önemli gruplarından Los Zafiros'un müzik direktörlüğünü yapmıştır. Galban liderliğinde grup, Küba sounduna eklektik doo-wop, balladlar, bolerolar, soul, samba, rumba ve twist gibi farklı aromaları da katmıştır. Galban 1998 yılında Ibrahim Ferrer'in albümünde çalmış aynı zamanda Ry Cooder ile de ortak bir projeye imza atmış ve bu ekibin 2004 tarihli albümü 'Mambo Sinuendo' müzik dünyasının en prestijli ödülü olan Grammy'e layık görülmüştür. Galban şahsına münhasır gitar stilini Cachaito Lopez'in "Cachaito" ve Ibrahim Ferrer'in "Buenos Hermanos" adlı albümlerinde de tüm müzik severlerin beğenisine sunmuştur.

tutunamayanlarJuly 7, 2013, 6:27
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi