LEONARD COHEN
07/07/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 3499 |    Ters Dizgi


Haber: Sezai Ekinci

Görkemli şarkı söylemeye başlamasa, görkemli kaybedeceğinden hiç şüphemiz yoktu.

1934 Eylülünde Kanadada bir tüccarın oğlu olarak doğdu. 9 yaşında babası öldü, annesi duldu. 13 yaşında keskin çirkin yüz bir güzel bri kıza aşık oldu. O sıralarda gitar çalmaya başladı.

Bir süre barlardada gitar çalan Leonard cohen daha sonra Mcgill Ünv. sinde İngiliz Edebiyatı okudu. 1955 te ilk yazarlık ödülünü aldı, 22 yaşında İlk şiir kitabı Let Us Compare Mythologies i 27 yaşındada The Spice Box Of Earth adlı şiir kitabını çıkarttı.

Onun için çok özel bir değişimin gelişimin başlangıcı sayılan :1963 te Yunanistanda bir adaya yerleşti. Burada The Favorite Game romanını yazdı. 1964 te yine bir şiir kitabı olan Flowers Of Hitler kitabını yayınladı. 1966 onu bir yazar olarak kabul ettiren Beautiful Losers (Görkemli Kaybedenler) i yazdı.

Kitabı okumadan tutunamayanlardansanız içeriğini tahmin edebilirsiniz. Para kazanmak için tekrar müziğe başlayan Leonard Cohen Judy Collins' e bir kaç şarkısını dinletir Judy Collins ise kendisinin söyleye bileceği şarkılar yapmasını ister Cohenden. Aradan birkaç ay geçmeden Cohen, Collins e Susanne şarkısını dinletir. Şarkı beğenilir ardından bir kaç şarkı daha yapan Cohen Bir müzik şirketi ile anlaşma yapar.

60 lı yıllarda karşı kültür hareketinde yer alan Cohen ilk Albümü The Songs Of Leonard Cohen i yapar. Albüm sözleri müzikteki melankolisi ile farklı bir duruş sergiler. 69 da İkinci Albümü Song From The Room u çıkartır, Albüm beklenenin çok üstünde başarı gösterir.

1971 de Üçüncü albümünü yapan Cohen in diğer albümlerinde olduğu gibi bu albümündede melankoli hakimdir. Daha sonraları bir şiir kitabı daha çıkartmış, ardından New Skin For The Old Ceremony , Lover Lover Lover, Death Of A Ladies Man, gibi albümler yapmış bu albümlerinde hayranlarını yeteri kadar tatmin edemeyen sanatçı Recent Songs albümüyle tekrar hayranlarının beklentilerine karşılık vermiştir.

1985 te Various Positions’u 1988 de de diğer albümlerinden çok farklı bir tarz I’m Your Man albümünü çıkartmıştır bu albümde çok güçlü hatırdan çıkmaz şarkılar vardır. En son albümünü 1992 de çıkartan Cohen bu albümden sonra müzik yapmayı bırakmış bir manastıra çekilmiştir.


tutunamayanlarSeptember 19, 2021, 8:50
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi