EVERLY BROTHERS
07/07/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 3369 |    Ters Dizgi


Haber: Kereta

Ted Everly, everly kardeşlerin babaları Leonard, amcaları Charlie ve isaac (ike) için. ‘’ müzik onların hem eğlencesi hem de iletişimiydi ama onlar müzik eğitimi alamadılar bu yüzden kulaktan çaldılar" der. Bu üç kardeş çalışarak muhlenberg ülkesinde de yaygın olan başparmak kaldırma tarzıyla gitar çalmada çok başarılı oldular.

İke Everly 27 yaşındayken yan kapı komşusu Margaret ile evlendi. İlk çocukları isaac Donald 1 Şubat 1937de Brownie ’de doğdu. Don’un doğumundan sonra aile ikinci çocukları Philipin 19 ocak 1939 da doğacağı Chicago ‘ya taşındılar.

Büyük kardeşler charli ve Leonard muhlenberg ülkesinin kömür ocaklarındaki yorucu işlerinden emekli olup İkenin peşinden giderek aileleriyle chicagonun kuzeyine taşındılar. Cauntry tarzını barlarla dolu Madison ve maxwell caddelerinin gece kluplerine getirmişlerdir.

Don hatırladığı kadarıyla babasının ilk elektrogitarını Madison caddesinden aldığını ve onun çaldığı yerlerin dolup taştığını söyler. İke ve karısı çocuklarının kırsal kesimde büyütmek istedikleri için, ike Chicagodaki harika performansına rağmen 1944te iowa waterloodaki KASL radyosunda işe başladı. Radyonun onlar için iyi bir gelecek yaratacağı düşünüyordu. Kardeşlerini de radyoya çağırdı fakat onlar Chicago da kalıp klüplerde söylemeyi tercih ettiler.

İke 1945de KMA radyosunda ve ailesini iowa sehenondaoaha taşıdı. Don ve Phil henüz 8 ve 6 yaşlarındayken babalarının canlı radyo programında performans gösterdiler. Kendi değimiyle ike içindeki müzik aşkını iki oğluna da aşıladı. Onlara gitar çalmayı öğretti ve şarkı söylemeye teşvik etti. Don çocukken insanların onlardan istedikleri tek şeyin şarkı söylemeleri olduğunu söyler. Sonradan ‘the boys’ olarak tanınacak olan kardeşler KMA radyosunda Little Donnie ve Baby Boy Phil olarak tanıtıldı.

1950de radyo şovu ‘The Everly Family Show’ olarak isim değiştirdi. 1952 yazında aile evanswille WKY deki işi kabul etti ve shenondoahdan ayrılmaya karar verdiler. Don orta batıyı çok sevdiği için ayrılmak istemedi. Phill de orta batı insanlarını kaybetmeyi göze alamayacağını söyledi. Fakat WKY de bir yıl the Everly family show olarak performans sergilediler. Daha sonra her biri haftalık 90 dolara Tennessee knoxvilledeki WROL da çalışmaya başladılar.

Everly Family Showun ilk ünlü hayranı chet atkinsti. İlk karşılaştıklarında çocukların zekâlarından çok etkilenmişti. Nasvillde onları ne zaman görse pasta ve çay ısmarlardı. Hatta don, chetin arkadaşları oldukları için ülkeden çıkarılmadıklarını anlatır.

1957 baharında prodüktörleri Archie Bleyer Everlylerin Cadence etiketli ilk singıllarını Billboard dergisinde yarım sayfa reklâmla duyurmuştu. Billboard dergisi nisan sayısında Tennesseeli gençlerin c w tarzında olduğu gibi popta da başarılı olacaklarını ve onların etkileyici ve belirgin bir sounda sahip olduklarını yazmıştı. ‘’bye bye love’’ Everly kardeşleri yıldızlığa yaklaştırdı. Bu şarkı billboardın pop listesinde 22 hafta kaldı ve ikinci olup dört hafta boyunca sattı. Bu listedeki birinci şarkı Elvis presley’in teddy bear’ıydı. Buna rağmen ‘bye bye love’ country tarzında 1.R Bde 5. oldu ve everlylerin ilk milyon satan kaydı oldu.

11 Mayıs 1954de Mashville deki Ryman Auditorium un the Grand Ole Opry de sahneye çıkarak hayatları boyunca kurdukları hayali gerçekleştirdiler. Bye bye love’ı söylediktne sonra öyle tezahurat aldılar ki Roy Acuff onları izleyicileri selamlamaları için tekrar çağırmak zorunda kaldı. Sonraki hitleri ‘wake up little sussie’ 16 ağustos 1957 tarihinde kaydedildi. Parça tüm listelerde birinci oldu ve 14 Ekime kadar dört hafta boyunca birincilikte kaldı. Everly kardeşlerin milyon satan ikinci kaydı oldu.

Everly Brodhers 6 eylülde başlayıp 24 kasım 1957 ye kadar süren 78 şehir turuna çıktılar .The Biggest Show of Stars for '57," olarak tanınan bu turda tüm zamanların en iyi rockn rollcuları olan Chuck Berry, Buddy Knox, The Drifters Paul Anka, Fats Domino, The Crickets (ozamanlarda buddy isimlerinin the cricketin önünde yer alacak kadar ünlü olmamasına rağmen) Eddie Cochran, LaVern Baker (turdaki tek kadın) Frankie Lymon, Clyde McPhatter, ve Paul William ın orkestrası vardı. Don ve Phil New York şehrindeki. Paramount Tiyatrosundaki Alan Freed in noel şovunda da söylediler.Ebeveynlerinin radyodaki canlı programlarında söyleyen Don ve Phil Bye bye love ı kaydettiklerinde halkın ilgi odağı olmaya çoktan hazırlardı. Cadence kayıtlarının başarısını yansıtırken Don tüm rüyalarını gerçekleştirdiklerini söylüyordu. Şimdiye kadar hep Grand Ole Opry de sahne almayı düşlemişti ve sahne aldı. New York Paramount la çalışıyordu ve dünyanın herryerini geziyordu. Bunların hepsini bir senede ve çok hızlı olmuştu.

Felice Bryant : "Everly kardeşler bugün müziğe başlasalardı gene de bunu başarabilirlerdi. çünkü onların soundları bugün 1957 deki kadar canlıydı.Ve o sound hala geçmedi bana göre bu sonsuz bi sound" diyor. Don : "Bizi babamız müzik yapmak için yetiştirdi başka birşey yapmayı. Asla düşünmedim dünyada başka türlü nasıl fonksiyon göstereceğimi bilmiyorum. ben sadece müzik dünyasında işlev görürüm".diyor

1961 de Marines e katıldılar ve beraber 1962 ye kadar hizmet verdiler.11 yıl sonra şirketten ayrılıp başarılı solo kariyerlerine devam ettiler. sonra 1983 te uzun zamandır beklenen London's Royal Albert Hall deki konser için tekrar bir araya geldiler. Don ve Phil in rockn roll dünyasına katkıları arkalarından gelen herkesi etkiledi ve onlar bu katkılarından dolayı sayısız ödüle sahip oldular.

Temmuz 1986 da Eve dönüş konseri için Shenandoah zafer kazanmış gibi gittiler. Şehir onların namına geçit düzenlemişti ve "the boys" sevinç ve öpücük yağmuruna tutuldu. Geçit boyunca çocukluk arkadaşlarıyla karşılaştılar. ıowa valisi de onların dönüşünü kutlamak için geçitteydi. 1986 da aynı zamanda The Rock and Roll Hall of Fame de ilk ondalardı ve de Hollywood's Walk of Fame de bir yıldız almışlardı.

Everly kardeşler 25 ağustos 1988 de Nashville nin 92 km kuzeyinde olan kendi memleketleri muhlenberg e döndüler. 2 yıl önce Shenandoah da olduğu gibi Muhlenberg de de onlar için geçit hazılandı ve yüzlerce insan onların köklerine geri dönmelerini kutladılar.

"Gruptaki bazı insanlar bizi birden çok memlekimizin olmasıyla suçlarlardı."der gülerek Don. "çünkü çok seyahat ettik. bu yüzden biz iowalıyız,chicagoluyuz, birçok yerdeniz,nashvilledeniz L.A danız. "..

Merkez polis teşkilatının devriye arabalarına radyo alınması için 7.500 dolarlık çek veren Don ve phili takdir etmek için şehrin insanları organizasyonlar düzenlerdi. Belediye başkanı Hugh Sweatt Chestnut Caddesinin bundan sonra Everly Brothers olarak değiştirileceğini ifade etti, don ve phile hediye cadde işaretleri sundu.

1988 den beri şehir merkezinde Evedönüş Müzik FEstivali yapıldı Büyük gösteri işçi günü hafta sonunda cumartesi gecesi şehir merkezindeki ilkokulun arkasında yapıldı. Don ve philin yanında John Prine de gösteride yer aldı. Onun ailesi Muhlenberg in yerlisiydi ve cennet şarkısı everyl kardeşler tarafından 1973te kaydedilmişti. Senelik festivalde Chet Atkins, Bo Diddley, Duane Eddy, Marty Brown, Thom Bresh, Tammy Wynette, and Marty Stuart gibi artistler de boy gösterdi.

Bu festival 1988teki mütevazı başlangıçtan 22000 fana ulaşan uluslararası bir organizasyona dönüştü. Gönüllü yüzlerce fan, her yıl zaman ve enerjilerini festivalin başarılı geçmesi için harcadılar. İlk üç konser The Everly Brothers Foundationı sürekli olan yüzbin dolarlık bursunu toplamasını sağlayarak amacına ulaştırdı. Bu kazançlar Muhlenberg deki öğrencilerin kolejlere devam etmesi için finansal yardımdı. Bursların yanında The Everly Brothers Foundation Western Kentucky Parkway ve şehir merkezindeki Everly Brothers Boulevard arasındaki 83 dönümlük araziyi satın aldı. Everyl kardeşler müzesi, anfitiyatro , Madisonville Community Kolejine ek olarak sınıfların yapılması için planlar istendi.

1994te Rhino REcords 103şarkıdan oluşan 4 cdlik Heartaches Harmonies i piyasa sürdü. Bu don ve philin kariyerleri boyunca yaptıkları tüm kayıtların toplamından oluşuyordu.

1997 şubatında Everly kardeşler The Recording Academy ‘den hayat boyu başarı ödülü aldı. Bu ödülü alan diğer artistler Barbara Streisand, Bob Dylan, Paul McCartney, Stevie Wonder, Chet Atkins, Fats Domino and The Rolling Stonesdu. Don ve Phil emekli olmaya yaklaşmaktan çok uzaktı.

tutunamayanlarFebruary 20, 2014, 7:15
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi