DALIDA
07/07/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 3516 |    Ters Dizgi


Hayatı

Italyan anne babanın çocuğu olarak Kahire, Mısır da doğdu.Daha çocukken viyolonsel ve şarkıcılık dersleri aldı.1954 de Mısır Güzellik Kraliçesi seçildi.Ardından aktris olmak için Paris'e gitti.

Kariyeri

Güzelliğine rağmen, ilk filmlerinde pek başarılı olamadı ama varyete şovlar ve kabarelerde Fransızca,İtalyanca,Arapça ve diğer dillerde şarkılar söyledi.Dalida sahne adıydı. Şarkıcı olarak Dalida ismini kullandı.İkinci singılı olan Bambino'yla erken şöhrete kavuştu.1957'de Paris Olympia'nın açılışında Charles Aznavour ile birlikte bulundu ve aynı yıl Gilbert Bécaud'ya vokalistlik yaptı.Daha sonra Türkçe dahil olmak üzere bir sürü dilde şarkılar söyleyen Dalida , dünya turnelerine çıktı.70'lerde Léo Ferré'nin 'Avec le temps' ı, SergeLama'nın 'Je suis malade' ı gibi büyük klasikleri yorumlamaya başladı. 1974 yılında 'il venait d'avoir 18 ans' ve 'Gigi l'amoroso' isimli şarkıları ile dünya çapında ödüller aldı. 1973 yılında ise Alain Delon ile birlikte, o herkesin bildiği efsanevi düet: 'Paroles paroles' u gerçekleştirdi.

Kariyerinde 500 Fransızca şarkı bulunmaktadır.Bunların 200'ü İtalyancaya,300'ü de diğer dillere çevrildi.Dünya çapında 150 milyon albüm satmıştır. Aynı zamanda bir sürü ödül kazanan Dalida 70 kez Altın Plak almıştır.


Özel Hayatı

Hayatındaki bu şan ve şöhrete rağmen, kişisel hayatı zorluklarla,dramla ve trajedi ile doludur.1961'de akıl hocası olan Lucien Morisse ile evlenmiştir.Evlilik bir kaç ay sürmüş, Jean Sobieski(Amerikalı Aktris Leelee Sobieski'nin babası) ile ilişkisi başlayınca bitmiştir.1967'de yeni aşkı olan İtalyan şarkıcı Luigi Tenco intihar etmiş,Dalida'da intihara kalkışmıştır.Daha sonra Richard Chanfray ile birlikte gösterişli bir hayat sürdüren Dalida, Chanfray'ın intiharı ile karşı karşıya kalmıştır.Bu acıları es geçip şarkı söylemeye devam eden Dalida kendi anlatımıyla hayatın anlamının küçük olduğunu belirtmiş ve kişiliği geliştirmek için çok zaman harcamıştı.Buna Nepal'a gidip Hinduizm dinini araştırması da dahildir.


Ölümü

3 Mayıs 1987'de Montmartre daki evinde aşırı dozda uyku ilacı alarak intihar etmiştir. Şöyle bir not bırakmıştır: "Hayat artık çekilmez hale geldi...beni affedin."

Mezarı Paris'de Montmartre Mezarlığındadır.Mezarında normal haliyle birebir yapılmış bir heykeli bulunmaktadır.

1997'de Montmartre semtinde Girardon ve Abreuvoir caddelerinin köşesindeki meydana büstü konulmuş ve meydanın ismi Dalida meydanı olmuştur.2001'de ise Fransız Posta İdaresi adına posta pulu çıkarmıştır.

tutunamayanlarJuly 7, 2013, 3:06
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi