CAT STEVENS
07/07/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 3345 |    Ters Dizgi


Haber: Sezai Ekinci
My Lady Darbanville bir kadına armağan edilebilir en güzel şarkı olmalı.

1948 Doğumlu Cat stevens 16 yaşında okulu bırakmış ardından sanat okuluna girmiş sonra orayıda bırakmıştır.

Müzik başarısı 18 yaşında I Love My Dog başlayan Cat Stevens 1966 yılında Matthew and Son albümüyle esas adı olan Steven Demetro Georgiou yu değiştirmiş Cat Stevens olmuştur.

1967 de New Masters albümünü yapmış ancak albüm pek tutmamıştır. Ve Darbanville şarkının kadını O yıllar Hollywood da meşur olmaya çalışan güzel bir kadındır. Bu kadına verem olacak kadar aşık olan Cat Stevens ise aşkına karşılık bulamamıştır.

19 yaşında tüberküloz (verem) olan Cat Stevens iki yıl tedavi görmüş hastalığı atlatmıştır.

1970 de Mona Bone Jakon albümünü çıkartmış Aşkı Patti Darbanville ye yaptığı My Lady Darbanville şarkısıda bu albümde yer almıştır.

Yine aynı yıl çıkarttığı diğer bir albüm olan Tea for the Tillerman Cat Stevens e uluslar arası başarı yakalatmıştır. Ardından çıkarttığı birçok albüm olmuş hemen hepsi iyi dinleyici bulmuştur.

Müslüman olmasının hikayeside ilginçtir: Otomobiliyle giderken denize uçar, kapılar açılmıyordur, şöyle der "Ey Tanrı varsan bana yardım etki bende kurtulunca seni bulayım senin için çalışayım" ardından otomobilin kapıları kendiliğinden atar kapılar açılır ve Cat Stevens kurtulur.

Kurtulmasının ardından birçok dini araştıran Cat Stevens Kuranıkerim okurken Hz.Yunustan bahseden ayetlere rastlar ((("Senden başka ilah yoktur, Sen yücesin, gerçekten ben zulmedenlerden oldum" diye çağrıda bulunmuştu. Bunun üzerine duasına icabet ettik ve onu üzüntüden kurtardık. İşte Biz, iman edenleri böyle kurtarırız. (Enbiya Suresi, 87-88))) bunun üzerine İslama olan hissiliği dahada artan Cat Stevens derinliğine araştırdığı İslamı kabul eder.

İslamı kabul edişinin ilk yıllarında din konusunda aşırı titiz davranma isteğiyle müziği bırakır. Müslüman oluşuyla adını Yusuf İslam olarak değiştiren Cat Stevens 11 Eylül saldırılarıyla Yusuf İslam adının sıkıntı yaratmasından dolayı tekrar Cat Stevens olarak değiştirir, yeniden müzik yapmaya başlayan Cat Stevens arabistanlı bir kadınla evlenmiştir.

Patti Darbanville ise Cat Stevens hayranları tarafından bilinmenin ötesinde tanınırlığa, şöhrete kavuşamamıştır. Gitar hocamın anlattığına göre Cat Stevens i plaktan dinlerken bayılan bir çok kız arkadaşı varmış.

BAZI FOTOĞRAFLARI


Resimde Pattie Darbanville yi görüyoruz."

tutunamayanlarJuly 7, 2013, 3:01
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi