STAN GETZ
07/07/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 3027 |    Ters Dizgi


Gerçek adı Stanley Gayetzky olan 1927 doğumlu caz müzisyeni, kariyerinde Stan Getz olarak tanınmaktadır.

Getz, 1927 yılında Philadelphia’da Ukraynalı bir ailenin ferdi olarak dünyaya gelir. İlkokul çağına geldiğinde ailesi daha iyi iş koşulları nedeniyle New York’a taşınır .Daha çocukken müzikal enstrumanlara ilgi göstermeye başlar.İlk kez gördüğü bir aleti çalmaya herzaman kendini hazır hisseden Getz, farklı bir çocuktur.

13 yaşında babası ilk saksafonunu alır.Kendi kendine günde sekiz saat saksafon egzersizi yapar.1941 yılında the All City High School Orchestra of New York ‘a kabul edilir.Bu şansı çok iyi değerlendirir. 1943 yılında Jack Teagarden’s in grubuna kabul edilir. Nat King Cole ve Lionel Hampton., Stan Kenton, Jimmy Dorsey, and Benny Goodman ile birlikte çalışır.

1950’lerde popülerliği giderek artan Getz’in , Cool Jazz akımının yaygınlaşmasında önemli etkileri olur, Horace Silver, Johnny Smith, Oscar Peterson gibi saygın müzisyenlerle çalışır.1953 ‘de Dizzy Gillespie, Oscar Peterson, Herb Ellis, Ray Brown and Max Roach. ile birlikte çalışır.Bu yıllarda bossa nova,latin caz denilince akla ilk gelen isimlerden biri olur.

Getz , 1963 yılında Grammy ödülünü en iyi jazz performansı dalında «Desafinado» ile alır.Daha sonra kaydedilen Getz/Gilberto albümündeki The Girl from Ipanema» ile bir kez daha Garmmy ödülü alır.

Uyuşturucu problemini atlattıktan sonra, kariyerinde bir sıçrama yapar ve ünlü caz piyanisti Kenny Barron grubuna dahil olur.Getz, Barron tarafından ‘’benim müzikal diğer yarım ‘’ diye övgü ile anılır.

1991 de vefat eden Getz, müzikal dehası pek çok caz müzisyeni tarafından dile getirilmektedir.Mükemmel zamanlama, güçlü melodiler, lirik tarzı ve saksafondan çıkardığı sese hayran bırakan yeteneği ile caz efsanelerinden biridir.

Getz, Saksafon sesini ‘’insan sesinin tercümesi ‘’ diye tanımlamaktadır.
tutunamayanlarJuly 7, 2013, 1:15
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi