NINA SIMONE
06/07/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 2944 |    Ters Dizgi


New York'ta ki Juilliard Müzik Okulunda başladığı müzik eğitimine Philadelphia Curtis Enstitüsünde devam etmek istemiş, zenci olduğu için reddedilmiştir.

Daha sonraları gece kulüplerinde şarkı söylemeye başlamış 1958 yılında "I Love You Porgy" şarkısıyla tanınması kolaylaşmıştır. Bu yıllarda Malcolm X, Siyah Panterler gibi zenci hareketlerinin yükselen sesleri arasında protest şarkılarıyla yer almıştır.

1964 de Alamada 4 çocuğun öldüğü kilise bombalama olayı sonrası 'mississippi goddam' şarkısını yapmıştır. politik şarkıları o dönem radyolarda çalınmamıştır. Irkçı Muhafazarkarlar rahatsızlıklarını koplo sonucu elinden aldıkları evi ile göstermişlerdir.

Amerikadaki Irkçı tutum yüzünden Avrupaya yerleşmiş, İsvişçerede aşık olduğu adam tarafından soyulmuş ve dövülmüştür. Tüm yaşadıklarıdıklarını göz önünde bulundurunca Gürültü yapan komşusuna silah çekmesini anlamakta pek güç olmamaktadır.

Jazz vokal ler arasındaki en iyilerden olan Nina Simone 2003 de 70 yaşında vefaat etmiştir. Cenazesinde albümündede yer alan Ne me quitte pas çalınmıştır.
tutunamayanlarJuly 6, 2013, 6:14
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi