JOHN COLTRANE
06/07/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 3005 |    Ters Dizgi


John William Coltrane (d. 23 Eylül 1926; Hamlet, North Carolina - ö. 17 Temmuz 1967; Long Island, New York) Amerikalı caz müzisyeni ve saksafoncu.

Kendine özgü saksafon çalma stiliyle ve besteleriyle günümüzde Joshua Redman, Archie Shepp, Jeff Kashiwa ve Stanley Turrentine gibi birçok caz saksafoncusuna ışık tutmuş, çalışmalarına esin kaynağı olmuştur.

Coltrane doğumundan itibaren hep müziğin içerisinde olmuştur. Babası birçok enstrümanı çalabilen birisidir ve oğlunun da enstrüman çalmasına yardımcı olmuştur. Zaten liseyi de doğduğu yer olan North Carolina’da bir müzik okulunda okumuştur. Daha sonra eğitimini alto saksafon üzerine sürdürmüştür. 1938 yılının sonlarından başlayarak birkaç ay içerisinde teyzesi, büyükannesi ve dedesi ve son olarak da babası ölür. İkinci Dünya Savaşı’na Amerikan Deniz Kuvvetleri bünyesinde Hawaii’de katılmıştır ve orada da çalmaya devam etmiştir. Savaştan sonra Eddie Vinson Band’de tenor saksafon çalmaya başlar. O günler için şöyle demektedir: “Benim için daha geniş bir dinleme alanı açılmış oldu. Bu sayede 40’larda yapılan birçok şeyi anlama fırsatım oldu. Çünkü önceleri onları sadece duygusal anlamda hissedebiliyordum.”

1955 ile 1958 yılları arasında Miles Davis Quintet’te çalar ve bu grup onun müzikal gelişimini önemli ölçüde şekillendirir. Şöyle demektedir: “Miles’ın müziği, fazlaca bir özgürlük veriyordu bana.” 1960’da kendi quartetini kurar. Bu quartette piyanist McCoy Tyner, davulcu Elvin Jones, basçı da Jimmy Garrison’dır.

Bu grupla sadece kendi kariyerinin değil aynı zamanda caz tarihinin de en önemli albümlerini kaydeder. Bunlar içerisinde 1965 yılında çıkan A Love Supreme albümü en önemlisidir. Bu arada müziği de tamamen ruhani bir boyut kazanır.

Eşi Naima'nın büyük desteği sayesinde eroinden kurtulur ve eşi gibi kendisi de müslüman olur. A Love Supreme albümü, Tanrı’nın gücüne, şanına, sevgisine ve büyüklüğüne işaret eder. Coltrane herkesin pozitif enerjiyle dünyaya bakmasını ister. Herkesin dünyanın daha iyi bir yer haline gelmesi için mücadele etmesi gerektiğine inanır ve zaten kendi müziği de bu inancın bir parçasıdır. Coltrane 1967 yılında karaciğer kanserinden ölür. Buna sebep olan şey büyük ihtimalle hayatının uzun bir süresi boyunca kullandığı alkol ve eroindir. Coltrane, hem saksafonu çalış biçimi ve besteleri hem de hayat felsefesi olarak kendinden sonraki birçok müzisyeni derinden etkilemiştir. 1965’te Down Beat dergisinin onur listesine dahil olur. 1972’de A Love Supreme, 2001’de de My Favorite Things albümleri 500.000’den fazla satarak altın sertifikayı alır. 1997’de de Grammy Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülür.

John Coltrane: "Benim bütün amacım tamamen dini bir yaşamı sürdürmek ve bunu da müziğimde yansıtmaktır. Müzisyen olmak hakikaten bir şeydir. Çok, çok derinlere gidebilir. Benim müziğim; inancımın, bilgimin, ruhani ifademin ve varoluşumun ta kendisidir."

tutunamayanlarJuly 6, 2013, 4:48
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi