JOAQUİN RODRİGO
06/07/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 2420 |    Ters Dizgi


İspanya iç savaşını anlattığı Aranjuez isimli konçertosuyla tanıyoruz onu.

Tam adı joaquin rodrigo vidre olan ispanyol besteci,1901 yılının 22 eylül' ünde valencia da dünyaya gelmiştir. üç yaşında difteri salgını sonucu gözlerini kaybetmiştir. ilk müzik çalışmalarına sekiz yaşlarındayken piyano ve viyolin çalarak başlamıştır. ilk kompozisyonunun tarihi 1923' tür. 1924 yılında ilk orkestra çalışmasını yapmıştır. rodrigo kariyerinin başlangıcından beri tüm çalışmalarını braille alfabesi ile yazmıştır.

1927' de, ustaları albéniz, falla, granados and turina' nın izinden giderek, paris' e taşınmış ve orada the école normale de musique' e kayıt olmuştur. ve orada beş yıl ispanyol öğrencilere özel bir hayranlık duyan paul dukas ile birlikte çalışmıştır. rodrigo piyano için yazdığı sonada de adiós' sunu dukas' ın anısına 1935' te yazmıştır. kısa zamanda bilinen bir besteci ve piyanist olmuş ve içlerinde onu ilerlediği kariyerinde kararlı olması yönünde destekleyen ve tavsiyeler veren manuel de falla da olmak üzere, honegger, milhaud, ravel ve daha bir çok ünlü müzik adamıyla dost olmuştur.

1933 yılında bir türk piyanist olan victoria kamhi ile evlenmiştir. bayan victoria 1997' deki vefatına dek rodrigo' nun ayrılmaz yoldaşı ve beste çalışmalarında her yönden en önemli yardımcısı olmuştur.

1939 yılında sürekli olarak yerleşmek üzere ispanya' ya madrid' e dönmeden önce fransa' da paris konservatuvarı' nda ve sorbon' da, almanya' da, avusturya' da ve isviçre' de müzikoloji çalışmalarına devam etmiştir.

1940' ta barselona' da gitar ve orkestra için yazılmış olan 'the concierto de aranjuez'' in dünya premieri gerçekleşmiştir. bu onun müzikal şahsiyetinin kusursuz bir örneği olmuş ve dünya çapında ünlenmesini sağlamıştır. bu noktadan sonra rodrigo yaratıcı ve akademik sayısız sanatsal aktiviteyle meşgul olmuştur. bazı önemli pozisyonları:


the history of music at the complutense university of madrid de profesörlük, ispanyol radyosu müzik yayınları başkanlığı, birçok gazete için müzik eleştirmenliği ve ispanyol ulusal organizasyonu sanat bölümü başkanlığı.


aynı zamanda konferansçı ve piyanist olarak, tüm ispanya' da, ispanya dışındaki avrupa' da kalan yerlerde, latin amerika' da, amerika' da, israil' de ve japonya' da turlara davet edilmiştir. sık sık tüm dünyada kendisinin müziğine adanmış yarışmalara ve festivallere eşi victoria' nın refakatinde katılmıştır.

joaquín rodrigo 6 temmuz 1999' da madrid' deki evinde vefat etmiştir.
tutunamayanlarJuly 6, 2013, 4:39
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi