CHET BAKER
06/07/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 2638 |    Ters Dizgi


Chet Baker (gerçek adıyla Chesney Henry Baker Jr. 23 Aralık, 1929 - 13 Mayıs, 1988 arasında yaşamış, ABD'li caz müzisyeni. Caz geçmişinin en büyük borazan (trompet) çalgıcılarından biri olan Baker, Miles Davis'den oldukça etkilenmiştir.

ABD-Oklahoma'da müzikle ilgili bir ailede büyüyen Baker'ın babası gitar çalardı. Başarıyı 1951'de ABD'nin batı yakasındaki bir dizi dinleti verme gezisine çıkan Charlie Parker'ın topluluğuna borazan çalgıcısı olarak katılmasıyla yakaladı. 1952'de, Gerry Mulligan Dörtlüsü'ne katıldıktan sonra bu toplulukla yaptığı My Funny Valentine çalışmasındaki solosu ile ünlendi. Piyanosuz bir topluluk olan bu dörtlü, kısa zamanda en tutulan caz topluluklarında biri oldu.

Gerry Mulligan'ın uyuşturucu yüzünden tutuklanmasıyla, dörtlü de bir yılını tamamlayamadan dağıldı. Bundan sonra bir süre tek başına çalışan Baker, dinletilerinde şarkı da söylemeye başladı. Bu arada edindiği uyuşturucu kullanma alışkanlığı ile düzensiz özel yaşamı, sanatını da etkilemeye başladı. 1960'da İtalya'da uyuşturucu kullanırken yakalanmasıyla başlayan 60'lı yılları, yaptığı birkaç kayıt dışında "yitik on yıl" olarak varsayılır. Sonradan büyük bir geri dönüş gerçekleştiren Baker, yaşamının geri kalanının büyük bölümünü Avrupa'da geçirdi. Son yıllarında sesi bir fısıltıya dönüşse de, Amsterdam'da bir otelin penceresinden düşüp ölümüne dek büyük bir borazancı olarak kaldı.

En iyi uzunçalarları olarak; 1991'de yayımlanan ancak 1952-1953 caz oturumlarının bir derlemesi olan The Best of the Gerry Mulligan Quartet with Chet Baker, 1956'da yayımlanan Quartet: Rus Freeman and Chet Baker, 1956 yapımı The Route ile 1958 yapımı It Could Happen To You sayılabilir.
tutunamayanlarJuly 6, 2013, 6:51
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi