ROBERTO MUROLO
07/10/19 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 3562 |    Ters Dizgi

Şair Ernesto Murolo ve Lia Cavalli'nin oğlu olarak İtalya'nın Napoli kentinde doğan Murolo , özellikle son derece yetkin olduğu gitarı söyleyip çalmak gibi küçük yaşlardan itibaren müziğe büyük ilgi gösterdi. Murolo, 1937'de İtalya yüksek dalış şampiyonasını kazandı ve olağanüstü akciğer kapasitesini uzun su sporları pratiğine bağladı. 24 yaşındayken, üç arkadaşı ile birlikte 1939'dan 1946'ya kadar İtalya'dan uzaklaştığı bir caz dörtlüsü olan "Midas Quartet" (Quartetto Mida) kurdu.

Neredeyse sadece Neapolitan şarkısına , geleneksel ve popüler şarkılara odaklanan solo kariyeri, 1946'da İtalya'ya dönüşüyle ​​başladı. Kendisini bir konser sanatçısı ve radyoda popüler bir figür olarak, romantik, duygusal bir sesle kurmanın yanı sıra yönetmen Franco Rossi tarafından İtalya'da yapılan 1953 yılında gerçekleşen suç dramında The Counterfeiters adlı filmde rol aldı.

Murolo'nun Napoletana adlı on iki LP'nin Napoliten şarkı koleksiyonu . Antologia cronologica della canzone partenopea ve 1963-1965 arasında piyasaya sürüldü, 12. yüzyıla kadar uzanan açıklamalı bir Neapolitan şarkısı. Daha sonra Napoliten şairleri Salvatore Di Giacomo , Ernesto Murolo, Libero Bovio ve EA Mario'ya adanmış I grandi della canzone napoletana adlı dört monografik albüm yayınladı. Murolo, Napoli'den dünyaya adeta kültürel bir elçi oldu ve Neapolitan şarkısının diğer beş kıtaya yayıldığının kayıtları ve performansları yüzünden oldu. [ tavus kuşu terimi ] Daha sonra kaydı durdurdu, ancak konserler vermeye devam etti. 1990'larda bir geri dönüş yaptı.

"Roberto Murolo Vakfı" nın (Fondazione Roberto Murolo) genel merkezi olmaya devam eden Napoli'deki Via Cimarosa 25'te evinde öldü.
Sezai EkinciOctober 8, 2019, 8:04
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi