SEKÜLER TÜRKİYE-LYNSEY ADDARIO
04/07/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 2568 |    Ters Dizgi
HABER: DAMLA YAZAR

Lynsey Addario, National Geographic, the New York Times, Time, Ve Fortune’ün Türkiye sorumlusudur ve istanbulda yaşamaktadır. Profesyonel olarak fotoğraf çekmeye, profesionel olmayan arçlarla ve stüdyolarda 1960 yılında başlayan başlan Lnsey Buenos Aires Herald adına Arjantin’ de bir yıl çalıştıktan sonra, 1997 yılında Associated Press adına serbest fotoğrafçılık yapmaya başlamıştır.

Yine 1997 yılında Küba’ya giderek, kapitalizmin kübalı gençler üzerindeki etkisini fotoğraflayan bir çalışma yapmış, bu çalışmalarına Havana’ya dönerek 2002 yılına kadar bu son komünist rejimin etkisindeki insanların hayatlarını fotoğraflarıyla belgelemiştir. Kadın, göç, ortadoğu gibi bir çok alanda da fotoğraf çalışmaları olmuştur.

Sanatçının Seküler Türkiye isimli çalışmalarını izlemeden önce sekülerizmi yüzeysel bir tarifle hatırlayalım:

Sekülarizm, sekülerlik, dünyacılık veya sekülerizm (zaman zaman sekülârizm) Latince'de "nesil", "periyod" (zaman dilimi) anlamına gelen zamanla Hristiyan Latincesi'nde "dünya" anlamında kullanılmaya başlanan sæculum’dan türemiştir. Din merkezli veyahut dinî öğeleri hukukî ve siyasî anlamda tayin edici kılan bir yaklaşımın tersine, bunları hukukî ve siyasî kümeden ayıran bir yaklaşımı tanımlar. Çok geniş bir terim olan sekülerizm, içinde birçok akım, farklı çeşit ve teori barındırır. Seküler kelimesi, dünyevi olanı belirtir ve dünyanın nesnel halinin göz önünde tutulması demektir.

HAKIM, ESMA YALLI

tutunamayanlarJuly 4, 2013, 3:58
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi