DARFUR
04/07/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 2702 |    Ters Dizgi
Emperyalizmin dünyada neden olduğu kargaşa ve savaşlardan biriside yıllardır Darfur da yaşanıyor. Darfur da kimse gerçekte ne olup bittiğini anlamış gibi de görünmüyor.
Fotoğraf sanatçılarından Caroline Irby, Guy Calaf ve Candace Feit in Darfur isimli çalışmalarını izlemeden önce Sanatçıları ve Darfuru kısa bir hatırlatma yapalım.

CAROLINE IRBY

2000 yılında Edinburg Üniversitesi Felsefe bölümünden mezun olduktan sonra fotoğrafçılık hayatına başladı. Fotoğraf çekerken amaçladığı şey İnsanların dünyada olup bitenlere dikkatini çekmektir.

GUY CALAF

2003 yılında İtalyan Üniversitesinde tamamladığı tez çalışmasından sonra Vietnam Savaşı; fotoğraf ve semiyoloji ye odaklanarak İletişim Bilimleri alanında derece aldı. Guy çalışmaları daha çok çatışmalar, sosyal konular, Orta Doğu ve Afrika üzerinedir.

CANDACE FEIT

Kolejden mezun olduktan sonra tasarım ve belgesel filmler çekmiş ardından multimedya fotoğrafçı olarak çalışmaya başlamıştır. Haber, belgesel fotoğrafçılık üzerine çalışan Feit daha çok günlük sıradan insanın dramına odaklanmıştır.Darfur, (Arapça; Fur'ların Yurdu) Sudan'ın batısında bölge.Libya,Çad,Orta Afrika Cumhuriyeti ile çevrelidir. Kendi içinde 3 ayrı eyalete bölünmüştür; Gharb Darfur (Batı Darfur), Janub Darfur (Güney Darfur) ve Shamal Darfur (Kuzey Darfur).

Darfur"da neredeyse savaş hiç eksik olmamış. Önceleri küçük aşiret ve kabile savaşları olarak süregelen savaşlar, modern dünyanın ürettiği modern silahlarla daha büyük savaşlar halini almış. Birleşmiş Milletler verilerine göre 200.000 kişinin ölümüne neden olan ve 2 milyona yakın kişinin evini terk edmesi ile sonuçlanan son büyük savaş 2000"li yılların başlarında ortaya çıkmış. Darfur"da ağırlıklı olarak Afrika kökenli Sudan"lılar yaşıyor. Savaşın nedenleri sayılırken öncelikle Afrika kökenli Sudanlıların, Arap Kökenli Sudanlıların egemenliğinde olan Sudan Merkezi Hükümeti"nin Darfur bölgesine yeterli yatırımı yapmayarak bu bölgeyi bilerek kalkındırmadığı yönündeki uygulamalara karşı çıkan bir “isyancı grup” üzerinde duruluyor.

NATO


CAROLINE IRBY
GUY CALAFCANDACE FEITtutunamayanlarJuly 4, 2013, 3:08
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi