SABİT KALFAGİL
04/07/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 4136 |    Ters Dizgi

1934'de Elazığ'da doğdu. Konya Lisesi'ni ve İTÜ Mimarlık Fakültesini bitirdi. 1980 yılına kadar İstanbul Belediyei'nde çalıştı. İmar Müdürlüğü, Başkan danışmanlığı ve başkan yardımcılığı görevlerini yaptı.
Fotografla 1960 yılında hobi düzeyinde başladı. Başlangıçta Mimarlık ve Arkeolojieserlerinin belgelenmesi biçiminde süren çalışmaları giderek Anadolu insanı, doğası ve kültürüne tanıklık etme misyonuna dönüştü. Pek çok Anadolu gezisi yaptı. Bu fotograflar birçok ulusal ve uluslar arası, kişisel ve karma sergi de yer aldı, yarışmalarda ödüllendirildi.
Bunlar arasında
1981 FIAP Uluslar arası yarışmasında ikincilik
1983 Devlet Fotograf yarışmasında birincilik
1988 D.D.Y. Fotograf yarışmasında birincilik
1989 İslam Konferansı Teşkilatı uluslar arası yarışmasında birincilik ödülleri vardır.
Yurt içinde ve dışında birçok karma sergiye katıldı. 1972 ve 1988'de iki kişisel sergi açtı.
Birçok fotografı Turizm Bakanlığı yayınlarında ve Türkiye Afislerinde yer aldı. Ulusal ve uluslarası sempozyum ve konferanslara katıldı. Bildiriler sundu. Birçok yarışmada juri üyelği yaptı.
1981'de Fotograf Sanatında Kompozisyon adlı öğretici bir kitabı ve 1988'de Fatih Anıtları adlı bir albümü yayınlandı. Halen "Gün ışığı kontrolü" adlı bir kitap hazırlamaktadır.
Başlangıçta bir hobi olarak başlayan fotografcılık giderek ikinci bir meslek oldu. Şimdi bunu eğitim alanında sürdürüyor. 1978'de o tarihteki Güzel Sanatlar Akademisi Fotograf Enstitüsü'nün kurucuları arasında yer aldı.
1989'a kadar "part-time" öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1989'da Doçent oldu ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotograf Bölümünde Belgesel Fotograf Sanat Dalı Başkanı oldu. 1993'de TRT Kurumu için Kamil Fırat ile birlikte "Işığın Peşinde Anadolu" adlı 9 bölümlük bir belgesel hazırladı.
1998'de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotograf Bölümüne Profesör olarak atandı. Halen bu bölümde Anasanat Dalı Başkanıdır.
P.T.F.D (Profesyonel Tanıtım Fotografcıları Derneği) ve
İFSAK'ın onur üyesidir.

Orhan Veli, Müşfik Kenter, İstanbulu dinliyorumtutunamayanlarJuly 4, 2013, 12:57
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi