ALEX WEBB'İN GÖZÜYLE İSTANBUL
03/07/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 4630 |    Ters Dizgi
Webb, kompozisyonlarını oryantalist kadrajın çok uzağında tutmuş; çünkü sanatçının algıladığı İstanbul, sayısız farklı geleneğin ve çeşitli sosyal katmanların bir arada yaşadığı şehir. Bir fotoğrafçı için oldukça cazip olan İstanbul'un, Webb'in Amerikan müdahalesi sonrası Haiti, Meksika ABD sınırındaki illegal göçmenler vs. gibi diğer projeleri yanında ayrı bir önemi var.

1952 yılında San Francisco'da doğan Webb, Harvard'da tarih ve edebiyat okumuş, ardından Harvard Carpenter Görsel Sanatlar Merkezi'nde fotoğraf eğitimi almış. 1974 yılında profesyonel olarak foto muhabirliği yapmaya başlayan sanatçı, 1976'dan beri Magnum Ajansı'na üye. Alex Webb, 1970'lerin ortalarında Amerika'nın güneyine yöneldi ve küçük kasaba hayatını siyah-beyaz olarak fotoğrafladı.

1979'lardan sonra renkli olarak çalışmaya başladı. Fotoğrafları Amerikan sanatı ve modern fotoğraf üzerine yazılan birçok makaleye konu oldu; New York Times Magazine, Life, Geo gibi dergilerde yayınlandı. Çalışmalarını sergileyen müzeler arasında Walter Sanat Merkezi, Fotoğraf Sanatı Müzesi, Uluslararası Fotoğraf Merkezi, Whitney Amerikan Sanat Müzesi bulunuyor.

İstanbul Ağrısı Atilla İLHANtutunamayanlarJuly 3, 2013, 8:10
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi