J.MARGARET CAMERON
02/07/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 3859 |    Ters Dizgi
Fotoğraf tarihinin önemli kadın fotoğrafçılarından biri de Julia Margaret Cameron (1815-1879)’dur. İngiliz fotoğrafçı Cameron, 49 yaşında fotoğrafı bir hobi olmaktan çıkartıp, neredeyse takıntı haline getirdiği söylenmektedir. Kızının boş vakitlerini geçirmesi için aldığı bir fotoğraf makinesi ile sanat yaşamına adım atan Cameron, daha sonraki dönemlerde İskoçya ve Londra Fotoğraf Derneklerine üye olmuştur. (The Photographic Societies of London and Scotland)

Sanatçının fotoğraflarında sembolik anlatımları ve portreleri göze çarpmaktadır. Pre-Raphaelitelerden oldukça etkilendiği göze çarpan sanatçının çalışmalarında bu sanatsal duruş dikkati çeker.

“Benden önce gelen tüm güzellikleri yakalamaya çalıştım ve bu özlemimi sonunda giderdim. İşin zorluğu bu ilgi alanının değerini artırdı. Hiçbir sanat bilgisi olmadan başladım. Önceleri küçük siyah kutumu nereye koyacağımı ve modelime nasıl odaklanacağımı bilmiyordum.“ şeklinde kendisinden bahseden Cameron, daha sonraları çektiği ilk fotoğraftan “ilk başarım” olarak söz eder.

J.Herschel portresi ile kuzeni Julia Jackson portreleri bunların arasında dikkat çeken çalışmaları arasında gösterilebilir. Portrelerinde özellikle koyu arka plan tercih eden fotoğrafçı, ön planda kullandığı ışıkla arasında bir kontrast yaratmaktadır. Cameron’un fotoğraflarında Barok resimde görebileceğimiz bir ışık- gölge ilişkisi görülebilir. Tıpkı Barok ressamların yaptıkları portreler gibi, ışık-gölge farkından doğan bir dramatizasyon etkisi onun fotoğraflarına yansır. Bununla birlikte yumuşak odaklanma tekniği ile çalışan fotoğrafçının çalışmalarında bu resimsel ifade kendisini hissettirir. Alfred Stieglitz ve Edward Steichen’ın içinde bulundukları resimsel akıma bir nevi öncülük etmiştir denilebilir.

Bir başka önemli nokta da, fotoğrafçının üslubundan öte, 19.yüzyılda kadınların sosyal ve sanatsal yaşama aktif anlamda katıldıklarını göstermesi açısından izleyicileri önemli bir figür oluşturuyor. Bu dönemde kadın ressamlar ve yazarlarla birlikte kadın fotoğrafçıların da kültürel hayatın içerisinde etkin bir biçimde var olduklarını Julia Margaret Cameron’dan izleyebiliyoruz.

Kuşkusuz 19.yüzyıldan önce de kadın sanatçılar ve yazarlar vardı; fakat bunların birçoğu da tarih yazımında görmezden gelinmiş, atlanmıştır. Sanayi Devrimi’nden sonra modernizmle birlikte Cameron gibi birçok kadın fotoğrafçı etkinliklerde bulunmuş, fotoğraf tarihinin içerisindeki yerlerini almışlardır”

LOREENA MCKENNITT,A WINTER GARDENtutunamayanlarApril 29, 2014, 9:21
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi