ANDRE KERTESZ
02/07/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 3451 |    Ters Dizgi
ANDRE KERTESZ

Haber: Damla Yazar
“Bizim evimizde Kertész, görmeyen rahipler ve dilenciler için gören bir kardeştir.” Surrealist Şair Paule Dermée onu bu sözcüklerle çevreliyor.

İçli dışlı bükeylere sahip aynalara hapsettiği yoğrulmuş kadınları hangi kelimelerle çevrelemişti Kertész bunu bilmemiz pek mümkün değil.

Yüzümüze temas eden esinti ve elimizle, adı konulmamış birçok organa yer açabileceğimiz aralanmaya müsait dişi bedenler..Ademlere meyveyi sunan gizemli makine, ışığı tertipsiz ve terbiyesiz bir dünya.

Kertész bin sekiz yüz seksen dört yılında Budapeşte’de doğmuş,sekiz yaşındayken babasız kalmış. Bin dokuz yüz on iki yılında tanıştığı Paris, içine kilitlediği bütün o imge kütlelerini açığa çıkarması için yaratıcılığına parmak bırakmıştır.

Bu arada Budapeşte ticaret akademisinden mezun olmuş,Avusturya-Macaristan ordusuna katıldığında ise o zamana kadar yapılanın aksine savaşan askerleri değil gündelik hayatın içinde nefes alan askerleri fotoğraflamıştır.

Bin dokuz yüz yirmi yedi yılında “Au sacre du printemps” adlı galeride ilk sergisini açan Kertész bin dokuz yüz otuz yedi yılında bin dokuz yüz otuz üç yılında evlendiği karısı Elisabeth ile New York’a gitmiş ve çeşitli dergilerde çalışmaya başlamıştır.

Ellili yılların ortalarından itibaren ise fotoğraf anlayışında değişiklikler yaşadığından dolayı sokaklara ve harekete penceresinin durgunluğunu tercih etmiştir.

28 Eylül bin dokuz yüz seksen beşte sabah saatlerinde hayata gözlerini kapadığı anda ,ki bence ona ikindi saatlerinde ölmek yakışırdı, fotoğraflarının harekete geçmeye başladığı söylenir. öyle ki: tabağa dayalı çatal yere düşer, bütün o kadınlar toplaşıp karışıp tek bir odaya sıkışır..Sıvı olarak yaşamaya başlarlar, bulundukları kabın şeklini alarak. Pervane de tepkisiz kalamaz, döner döner döner ve adamın kopan kolu bulunamaz.

Bazı çalışmalarının isimleri şöyledir:

Distortions (Bozulmuş)-1933

Burlesk Dansöz -1926

Mondrian’ın Evinde –1926

Paul Arma’nın Elleri-1928
Not: Kendisine dünyanın değişik yerlerinde ödüller verilir, Tokyo, Stockholm, Budapeşte, Londra, Paris, Helsinki gibi daha birçok yerde sergileri açılır. 1975'te Arles Uluslararası Fotoğraf Karşılaşmaları'nın onur konuğu olur.

Stavros Lantsias-Waltz Of The EyestutunamayanlarMarch 26, 2018, 1:16
[1]
Çevrimiçi Üyeler
0 Üye 15 Ziyaretçi