ALFRED STİEGLİTZ
01/07/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 4252 |    Ters Dizgi
ALFRED SİTİEGLİTZ

Haber:Damla Yazar
12 yaşında fotoğraf dünyasına gözlerini açan Amerika’lı sanatçı Alfred Sitieglitz eğitim için gittiği Almanya’da yerel bir fotoğraf sanatçısının anahtarıyla açtı karanlık odanın kapısını. Büyüdü, mühendislik eğitimi aldı. 1883 yılında edindiği makinayla kurduğu ilişkinin başlangıcını şu kelimelerle anlatır: “Onu satın aldım ve odama getirdim. Sonra onunla beraber etrafta aptal gibi dolanmaya başladım. Büyülenmiştim. Fotoğraf, önce bir tutku sonra bir saplantı halinde yaşamımdaki yerini almıştı.”

1892 yılında Paris ve New york’un günlük yaşamını dahil ettiği fotoğraflarıyla ünlüdür artık. Bu arada fotoğrafın bir sanat dalı olduğunu savunacak ve diğer sanat dallarına gösterilen saygının fotoğraf sanatına da gösterilmesi için çalışmalar yapacaktır. Altı çocuğun en büyüğü olarak New Jersey’de dünyaya gelen Alfred Stieglitz 1893 yılında hayatı boyunca aşık olduğu kendinden yaşça küçük olan Emmeline Obermeyer ile evlenir ve bir çocukları olur.

1893-1896 yılları arasında American Amateur Photographer dergisinde editörlük yaparken birçok aboneyi dergiden uzaklaştırır ve editörlüğüne kaba ve zorba sözcüklerini yapıştıran onun bu tutumu istifaya zorlanmasına neden olur. Bu durumda The Camera of New york kulübüne dönmek zorunda kalır ve kulübün haber bültenini Camera Work adlı sanat dergisi kapsamında tekrar düzenler. Vurguladığı en önemli nokta basılmış her görüntünün bir fotoğraf olamayacağıdır. 1903 yılında Clarance White, Alwin London Coburn Edward Steichen gibi fotoğrafçı arkadaşlarıyla birlikte Photo Secession grubunu kurar. 1905 yılında New York 5 inci caddede 291 numarada ise aynı isimli bir galeri açar. Bu arada Emmeline’le artık hiç bir şey eskisi değildir.Ayrılırlar. Bu ayrılışı ressam Georgia O'Keeffe ile birleşme takip eder. 1924 yılında da evlenirler.

Yüz ellinin üzerinde ödül alan ve sayısız sergi açan Stieglitz otorite olmanın kabul görmek için vazgeçilmez bir öğe olduğunu savunur ve bunun için ödülleri kullanmak gerektiğini söyler.

Kalbi yüzünden bağlandığı bu güzel saplantısından yine kalbi yüzünden ayrılır. 1937’de yaşadığı kalp rahatsızlığı onu aktif bir fotoğrafçı olmaktan alı koyar. Hayatının geri kalan kısmını tatil yaparak eşi Georgia O'Keeffe ile birlikte geçirir. 1946’da yaşamının resimlerini çıkartmak üzere ezeli karanlık odasına giriş yapar.

Sanatçıyı izlerken sizin için seçtiğimiz müzik Enya dan May it be iyi seyirler

Enya-May it betutunamayanlarJuly 2, 2013, 1:19
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi