SYLVAIN SAVOLAINEN
04/07/13 | YORUM SAYISI 0 | GÖRÜNTÜLENME 3493 |    Ters Dizgi
Sylvain Savolainen meslek hayatına fotografçı ve muhabir olarak başladı.Çalışması uluslararası gazete ve dergilerde yayınlandı. Daha önce Pariste Sygma ve Gamma ajanslarıyla çalışan sanatçının eserlerini şimdilerde Cosmos ve Grazia Neri ajansları yayınlıyor. Ayrıca Fransa ve İsviçre radyolarına belgeselleri ve röportajlarıyla katkıda bulundu.

Sylvain bir muhabir olarak hayatı nasıl gördüğünü şu cümlelerle açıklıyor: " Duyguları ve bunların okuyucu ya da dineyicideki yansımasını ortaya çıkarmaya çalışıyorum, çalışmamın amacı insanların farkındalığını artırmak ve bir tartışma başlatmak.. Bir muhabirin işi dünyaya tanıklık etmektir.”"Fotografçılık ışıkla yazmaktır" diyen sanatçı 2007de yılın en iyi yabancı fotograf dalında İsviçre Medya ödülünü almıştır. Son zamanlarda Sylvian; hak, uluslararası adalet ve hafızanın yazılı ifadesi konularına yogunlaşıyor. Sanatçı şuanda Cenova da yaşamaktadır.

Idir - Avava Inouva


ETİYOPYA

Afarlar ya da gezegenin en sıcak ve en kuru bölgelerinden Doğu Afrika da Etiyopya, Cibuti ve Eritrea ya yerleşmiş, ufka gözünü dikmiş halk..


2-3 milyon Afar’ın yaşadığı çöl arazisi Etiyopya da Awash, Eritrea da Bori yarımadası ve Cibuti de Obock bölgelerinin arasında 150,000 metrekarelik bir alanı oluşturmakta. Afarlar; ortak gelenekler, ortak sosyal organizyon şekli ve sadece 20 yıldır alfabeye sahip olan ortak bir dil ile üç ayrı ülkedede “ulusal” bir birlik olmayı başarabilmişler.

Farklı yaşam biçimleri ve siyasi gelişmeler yüzünden Afarlar uzun yıllardan beri toplum dışına itiliyorlar. 1991 de Cibuti de başlayan Afar-İssa savaşının ardından, İssa halkının kontrolündeki Cibuti ordusunun eziyetlerinden kaçmak için 30,000 Afar Etiyopya ya, 5,000 Afar da Eritrea ya göç etti. Etiyopya ve Eritrea daki mültecilik durumları tanınmadığı için çok daha tehlieli ve sağlıksız koşullar altında yaşıyorlar.

Yarı göçebe Afarların yada Danakillerin gizemi, fiziksel güzellikleri ve savaşçı özellikleri onları büyüleyici kılıyor, ayrıca bilinmeyen orijinleri bu gizemi güçlendiriyor. Birçok nedenden dolayı Afar halkı Antik Mısırlılarla karşılaştırılıyor. Mısırlıların torunları olup olmamaları onların geleneklerini sürdürmesini engellemiyor. Yerleşik düzene geçenlerse çoğunlukla Tadjoura , Obock, Awash, ve Assaita da yaşıyorlar. İklimin kuruluğu sebebiyle, tek geçim kaynakları olan hayvancılığı yapabilmek için çölde uzun yolculuklara çıkmak zorunda kalıyorlar.

Danakiller ayrıca sadece çöl ortasında yapılabilen tuz toplayacılıgıylada uğraşıyorlar ve toplanan tuz kervanlarla Doğu Afrika ya götürülüyor.

Günümüzde birçok Afar yerleşik hayata geçerek yaşam şartlarını düzeltip eğitim seviyelerini yükseltmeyi istiyor. Hatta onlardan bazıları kendi ülkelerini oluşturmanın hayalini bile kuruyor.


SALVADOR DE BAHİA

Yazar Jorge Amados un işçi sınıfı kahramanları

Brezilya nın ilk başkenti Salvador de Bahia yüzyıllarca şeker kamışı üretimi ve köle ticaretiyle gelişti. Köle ticaretinin kazançlarını düşünecek olursak Salvador de Bahia nın dünyanın bu konudaki en şanslı ve kazançlı şehri oldugunu söyleyebiliriz.

Günümüzde şehrin hemen hemen tamamı UNESCO Dünya Mirası nda yer almaktadır ve Brezilyanın en sevilen karnavalı bu şehre aittir. Burayı canlı ve etkili bir yer haline getiren fakir halkı ; futbol , plaj ve güzel kızlarla özdeşleşmiş tipik Brezilya insanından farklıdır.

Şehre aşık Jorge Amado, onun tarihini yazarak bizzat yaşamıştır. Kitaplarında şehrin insanlarına derin bir saygı, halkın yaşam hikayelerine karşısında büyülenme, şiddet ve aynı zamanda mizah ve duygusallık birarada yeralır. Bahia ya büyüleyici özelliklerin atfedilmesinde ise en büyük pay şehirde çok Jorge Amado ya aittir ki onun etkisi São Salvador de Bahia de Todos os Santos un sokaklarında, atmosferinde ve halkının yaşamında hala kendini hissettiriyor.

1935 te ilk olarak basılan “Bahia of All Saints” in başkahramanı Boksör Balduino hala hayattadır. Yazarın en yakın arkadaşlarından hayat kadını Mae Preta şimdilerde beyaz saçlı yaşlı bir bayan ve artık sokaklarda çalışmıyor ancak hala gitar çalmayı çok seviyor. Son olarak ünlü kaldıraç hala çalışıyor ve toplumu bölen sosyal kırılmayı temsil etmeye devam ediyor.

tutunamayanlarJuly 4, 2013, 5:44
[1]
Çevrimiçi Üyeler
Üye Ziyaretçi