Tutunamayanlar - Oğuz Atay

<< < (11/12) > >>

septimus:
Oğuz Atay'ın moda haline gelmesi,okuyucalarının ortaya çıkarttığı bir durum değil.Geçtiğimiz yıl Mimar Sinan Üniversitesinde ölümünü 30. yılı dolayısıyla bir dizi etkinlik yapıldı,gazetelerin haftasonu eklerinde yazar üzerine yazılar çıktı.Bir Bilimadamının Romanı MEB'in yüz temel eseri arasına dahil edildi.vs.Okuyucusunun 'Bat dünya bat sinizmi' ve 'vah Selim vah' diye tabir edilen durumnları yaşamasını ya da bu ruhhallerine bürünmesini bir problem olarak görmemekteyim.İlk okunduğunda 'Ben Selimim' denilen bir durum ortaya çıksada,bilinçli O.Atay okuru Selim olmadığının da farkındadır;çünkü Selimdir ve Turguttur ya da ikisi de olmayan bir başkası.Nobakov'un Sebnastian Knıght eseri şöyle bitiyor: "Ben Sebastianım yada Sebastian ben ya da her ikimizde ikimizinde tanımadığı bir başkası."

yahut:
"Aklın yanında hikmet dediğimiz yüksek bilgi kabiliyetine de yer vermek lâzımdır. Hikmet, bu âlemin olaylarına, onun üstüne çıkarak mütevazi bir şekilde bakmak, aralarındaki iç ahengi sezmek, aşk ile realitenin derinliğine nüfuz etmektir. Bu anlamda bir şair, bir hakim, bir mutasavvıf ve veli,âlimden çok derin olarak realiteye ulaşabilir. Kim iddia edebilir ki bugün Einstein, Mevlana'dan daha çok tabiat sırlarına erişmiştir?"

Oğuz Atay   Bir Bilim Adamının Romanı (syf 159)

delil:
 OĞUZ ATAY VE TUTUNAMAYANLAR'IN DÜNYASINA DAHİL(ANLAMAYA ÇABALAMA) OLABİLMEK İÇİN ÖZELLİKLE YILDIZ ECEVİT'İN ''BEN BURADAYIM'' VE ''OĞUZ ATAY'A ARMAĞAN'' KİTAPLARI OKUNABİLİR... ve birde Jale parla'nın ''Don Kişot'tan bu güne roman'' kitabının 'takib-i macera-i metindir şiir' kısmı incelenebilir...

gizem:
...selim in ölümü bana hepsinden acı geliyor.sonumu düşünmüyorum;baş tarafım acı geliyor.değiştirememek acı geliyor.selim e ben de varıum selim,bende varım,diyememek acı geliyor.beni de al selim,ölümden,unutulmaktan öteye götür.birlikte tutunamayalım.ölmekle bana haksızlık ettin,birçok insana haksızlık ettin.bütün bunları diyememek acı geliyor..../turgut/

zeynepavar:
"bazı insanlar bazı şeyleri hayatlarıyla değil,ölümleriyle ortaya koymak durumundadır.bu bir çeşit alın yazısıdır.bu alın yazısı da başkaları tarafından okunamazsa hem ölünür ve hem de dünya bu ölümün anlamını bilmez; bu da bir alın yazısıdır ve en acıklı olanıdır. bir alın yazısı da ölümün anlamını bilerek, ona bu anlamı vermesini beceremeden ölmektir ki bazı müelliflere göre bu durum daha acıklıdır."

tehlikeli oyunlar

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa